Ministr Mládek: Stát by mohl od OKD odkoupit Důl Frenštát

06.03.2015 17:07

Stát by mohl od těžební společnosti OKD za symbolickou cenu odkoupit zakonzervovaný Důl Frenštát na Novojičínsku v Beskydech. Novinářům to dnes v Karviné řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Společnost OKD tuto možnost zatím nechce komentovat.

Ministr Mládek: Stát by mohl od OKD odkoupit Důl Frenštát
Foto: Hans Štembera
Popisek: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

"Je to něco, o čem jsme připraveni jednat," řekl Mládek. OKD je kvůli nízkým cenám uhlí v těžké ekonomické situaci, kvůli tomu dělá úsporná opatření. Přitom musí platit i za udržování nefunkčního dolu, což by podle ministra mohl dělat stát nebo některá z jeho firem.

"Oni si tak trochu stěžovali, že do toho vrazili už 600 milionů za posledních deset let. Tak já jsem jim sdělil, že pokud by měli pocit, že tento výdaj je zbytečný, tak to můžou přenechat státu a z hlediska státu má určitý smysl to udržovat jako strategickou rezervu," řekl Mládek.

Pro OKD je dnešní Mládkovo vyjádření naprosto nové

Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že dnešní vyjádření ministra průmyslu je pro firmu naprosto nové, podnik nezná jeho konkrétní představu ani parametry tohoto návrhu, a proto ho v současnosti nemůže detailněji komentovat.

"Společnost OKD udržuje Důl Frenštát, ve kterém se uhlí nikdy netěžilo, v konzervačním režimu. Z horního zákona vyplývá povinnost zajistit, aby nedošlo k znehodnocení ložiska. Konzervační režim spočívá především v čerpání důlní vody, větrání a nezbytných opravách, což firmu každoročně stojí několik desítek milionů korun," uvedl pouze Síbrt.

Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století, ale nikdy se v něm netěžilo. Společnost OKD v roce 2011 oznámila, že chce v dole prozkoumat zásoby uhlí a plynu. Proti tomu protestují okolní beskydské obce, které se obávají, že by těžba nenávratně zničila okolní prostředí.

Desítky staveb na dole včetně těžních věží se mají zbourat

Asi 50 stavbám dolu včetně těžních věží navíc vypršelo povolení a stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm rozhodl, že se mají zbourat. O prodloužení trvání staveb a jejich zbourání nyní vede OKD několik soudních sporů. Loni Krajský soud v Ostravě rozhodl o odložení likvidace staveb. Odklad přitom platí na neurčito, dokud soud věc nepřezkoumá.

Podle OKD je většina staveb nutná pro zajištění konzervačního režimu. Ministr Mládek dnes řekl, že možnost odkoupení dolu je na samém počátku, a proto nechce další dění ohledně staveb na povrchu předjímat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbečku, srabe. Hovoří starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Jde o Klause

20:49 Blbečku, srabe. Hovoří starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Jde o Klause

Týdeník Respekt na svém Twitteru sdílel příspěvek odkazující na článek, jenž pojednává o ODS a vylou…