Ministr Petříček chtěl po Schillerové 1,5 miliardy. Dostal 253 milionů

08.08.2019 20:21

Rozpočet Ministerstva zahraničních věcí na příští rok se zvýší o 253 milionů nad původně plánovaných 7,9 miliardy korun. Dnes se na tom dohodli ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) s vicepremiérkou a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Petříček původně požadoval navýšení rozpočtu o 1,5 miliardy korun, dohodnutý nárůst ale podle něj nakonec zabezpečí provoz velvyslanectví i nástroje pro předcházení nelegální migraci. Podle Schillerové lze další část požadavků resortu zahraničních věcí pokrýt z jeho nespotřebovaných výdajů z minulosti.

Ministr Petříček chtěl po Schillerové 1,5 miliardy. Dostal 253 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Zvýšení rozpočtu znamená, že resort zahraničí bude příští rok hospodařit s podobnou sumou jako letos. Podle státního rozpočtu na letošní rok připadá resortu zahraničí 8,13 miliardy korun. Původně plánovaný rozpočet by znamenal pokles o zhruba 2,9 procenta.

Ministři se na více než dvouhodinové schůzce dohodli na přidání peněz na pomoc v severní Africe a v Sýrii, kterými by Česko mělo přispět k boji s nelegální migrací v zemích, odkud migranti přicházejí. Dodatečné peníze půjdou taky na otevření nové ambasády v Singapuru, jejíž vznik žádal premiér Andrej Babiš (ANO). Petříček dnes před jednáním se Schillerovou řekl, že náklady na vznik ambasády příští rok budou nejméně 45 milionů korun.

„V té podobě, jak jsme se domluvili s paní ministryní, můžu souhlasit s navrženým rozpočtem,“ řekl Petříček. „Pro mě bylo důležité, že paní ministryně mi jasně řekla, že do budoucna budeme garantovat fungování našich ambasád, že naším zájmem je, aby budoucí rozpočty zajistily kvalitní a dostupné služby Čechům v zahraničí a plnění úkolů české diplomacie,“ řekl.

Petříček a Schillerová se také dohodli na tom, že do budoucna se bude Ministerstvo zahraničních věcí snažit přiblížit reálné výdaje těm plánovaným, aby nevznikaly nespotřebované výdaje, které zkreslují situaci i pro plánování budoucích rozpočtů.

Vláda schválila předběžnou podobu státního rozpočtu se schodkem 40 miliard korun. Pro návrh ale hlasovali pouze ministři za ANO, ne členové vlády za ČSSD. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že návrh rozpočtu neodpovídá programu vlády. Ministři za ČSSD požadovali navíc zhruba 18 miliard korun, z toho 11 miliard ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Schillerová tento týden jednala o úpravě rozpočtových kapitol také s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) a s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO). S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu, s Kremlíkem na přidání pěti miliard do Státního fondu dopravní infrastruktury. Po schůzce s Petříčkem ministryně zdůraznila, že úpravy rozpočtu nezvýší plánovaný schodek nad 40 miliard.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Psychopati a cenzoři. Ráček Šídlo. Partička prorežimních jorkšírů. Tomáš Vyoral si představil, co by dělal elf Kartous za protektorátu

15:16 Psychopati a cenzoři. Ráček Šídlo. Partička prorežimních jorkšírů. Tomáš Vyoral si představil, co by dělal elf Kartous za protektorátu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Z mého pohledu šlo o trapný atak, který je však pro týmy Šídlova t…