Ministr Petříček se vyjádřil k pobytu mladého Babiše na Krymu i k ruské hrozbě

24.11.2018 18:39

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci teprve od října, ale už nyní o něm prezident Zeman začíná hovořit jako o loutce Miroslava Pocheho (ČSSD). A přidal se k němu i premiér, když upozornil, že věci na ministerstvu zahraničí probíhají v rozporu se sliby, které zazněly. Pro Český rozhlas se Petříček vyjádřil k pobytu Andreje Babiše juniora na Krymu a upozornil na bezpečnostní riziko, jež prý představuje Rusko.

Ministr Petříček se vyjádřil k pobytu mladého Babiše na Krymu i k ruské hrozbě
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Předseda vlády Andrej Babiš v České televizi sdělil, že o tom, co se nyní děje na ministerstvu zahraničí, bude s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem chtít hovořit na pondělním koaličním jednání. Petříček však prý na své funkci netrvá. Posléze Babiš dodal k politické krizi, která v poslední dny probíhala, že i kdyby se bývala sociální demokracie rozhodla z vlády odejít, respektoval by to.

Poodhalil i svůj názor na časté spekulace o tom, zda je bezpečnostním rizikem pobyt syna Andreje Babiše na Ruskem anektovaném Krymu. Připomněl tak, že Česko dlouhodobě nedoporučuje českým občanům cestovat na Krym, a když, tak z území Ukrajiny. „Stejně jako naši evropští partneři ruskou anexi Krymu neuznáváme,“ dodal.

V případě, že by Krym někdo navštívil nelegálně, je, podle Petříčkových slov, vystaven možným právním postihům. „To je ale v kompetenci ukrajinských úřadů,“ upřesnil.

Jako pravděpodobnější bezpečnostní riziko označil bez váhání ministr Rusko. Česká republika proto aktivně sleduje kroky Ruské federace, která se chová stále asertivněji a informace BIS je prý třeba brát velmi vážně. „Nebezpečí představuje třeba šířením dezinformací a uplatňováním různých hybridních hrozeb,“ upřesnil Petříček a zopakoval, že nejen pro Česko, ale i pro další státy EU to opravdu představuje riziko.

Doplnil také, že vypovězení dalších ruských diplomatů situaci neřeší. „Musíme posílit naši strategickou komunikaci a schopnost bojovat s dezinformacemi, a to v rámci celé EU,“ řekl.

Rusko a Čína prý reagují hlavně na zavírání ambasád a vypovídání špiónů. Uvidí se, jestli touto cestou půjde naše diplomacie. „V tuto chvíli to řešíme, nicméně je to předmětem jednání a nechal bych to na diplomatech,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…