Ministr Petříček se vyjádřil k pobytu mladého Babiše na Krymu i k ruské hrozbě

24.11.2018 18:39

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci teprve od října, ale už nyní o něm prezident Zeman začíná hovořit jako o loutce Miroslava Pocheho (ČSSD). A přidal se k němu i premiér, když upozornil, že věci na ministerstvu zahraničí probíhají v rozporu se sliby, které zazněly. Pro Český rozhlas se Petříček vyjádřil k pobytu Andreje Babiše juniora na Krymu a upozornil na bezpečnostní riziko, jež prý představuje Rusko.

Ministr Petříček se vyjádřil k pobytu mladého Babiše na Krymu i k ruské hrozbě
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

Předseda vlády Andrej Babiš v České televizi sdělil, že o tom, co se nyní děje na ministerstvu zahraničí, bude s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem chtít hovořit na pondělním koaličním jednání. Petříček však prý na své funkci netrvá. Posléze Babiš dodal k politické krizi, která v poslední dny probíhala, že i kdyby se bývala sociální demokracie rozhodla z vlády odejít, respektoval by to.

Poodhalil i svůj názor na časté spekulace o tom, zda je bezpečnostním rizikem pobyt syna Andreje Babiše na Ruskem anektovaném Krymu. Připomněl tak, že Česko dlouhodobě nedoporučuje českým občanům cestovat na Krym, a když, tak z území Ukrajiny. „Stejně jako naši evropští partneři ruskou anexi Krymu neuznáváme,“ dodal.

V případě, že by Krym někdo navštívil nelegálně, je, podle Petříčkových slov, vystaven možným právním postihům. „To je ale v kompetenci ukrajinských úřadů,“ upřesnil.

Jako pravděpodobnější bezpečnostní riziko označil bez váhání ministr Rusko. Česká republika proto aktivně sleduje kroky Ruské federace, která se chová stále asertivněji a informace BIS je prý třeba brát velmi vážně. „Nebezpečí představuje třeba šířením dezinformací a uplatňováním různých hybridních hrozeb,“ upřesnil Petříček a zopakoval, že nejen pro Česko, ale i pro další státy EU to opravdu představuje riziko.

Doplnil také, že vypovězení dalších ruských diplomatů situaci neřeší. „Musíme posílit naši strategickou komunikaci a schopnost bojovat s dezinformacemi, a to v rámci celé EU,“ řekl.

Rusko a Čína prý reagují hlavně na zavírání ambasád a vypovídání špiónů. Uvidí se, jestli touto cestou půjde naše diplomacie. „V tuto chvíli to řešíme, nicméně je to předmětem jednání a nechal bych to na diplomatech,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…