Ministr Stropnický dnes otevře unikátní výstavu o protektorátu

7. 5. 2015 6:08

Unikátní předměty po hrdinech odboje nebo po říšském protektorovi K. H. Frankovi, protektorátní kino nebo autentické předměty z koncentračního tábora nabídne lidem nová výstava Armádního muzea Žižkov na pražském Vítkově. Pořádá ji Vojenský historický ústav (VHÚ). Výstava s názvem V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren bude pro veřejnost otevřena od pátku, dnes ji slavnostně zahájí ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ministr Stropnický dnes otevře unikátní výstavu o protektorátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Návštěvníci výstavy, která byla připravena k 70. výročí od konce druhé světové války, se poprvé dostanou do podzemních prostor armádního muzea. V minulosti v nich byly depozitáře. "Tyto podzemní a 'stísněné' prostory tak výrazným způsobem budou evokovat celkovou náladu válečných let v protektorátu," uvedli autoři výstavy. Dodali, že jejím cílem je ukázat, jak lidé prožívali běžný život, jak trávili všední dny, čím se bavili, z čeho měli obavy, jaký způsob žití i přežití zvolili v okupované zemi.

OutStreamVideoPlayer

Protektorátní kinematografie se snažila navozovat pozitivní atmosféru

Spoluautor výstavy Zdeněk Štefánik ČTK řekl, že výstava je rozdělena na několik částí. První představuje formou vitríny s módou přerod Československa z demokratického na totalitní stát. Následuje například dobové kino s originálními lavicemi. Promítané protektorátní filmy ukazují, že se dobová kinematografie snažila navozovat pozitivní atmosféru, natáčely se proto především komedie.

Další části výstavy se věnují třeba radiovému spojení, což byla jedna z klíčových činností odboje, nebo holokaustu, represím a stannému právu. "Budou tam naprosto unikátní exponáty, které se této nejtragičtější kapitole věnují," poznamenal Štefánik. Vystaveny budou třeba originální předměty z koncentračních táborů včetně nástrojů, které používali dozorci na mučení vězňů.

Pietní místnost připomene popravené odbojáře

Jednou ze zastávek výstavy je pietní místnost vybarvená na červeno, na barvu krve. Věnuje se popravám během stanného práva. "Ta není zaměřena ani tak na exponáty, jako spíše na prožitek," podotkl Štefánik. Ještě před touto částí návštěvník projde chodbou se sedmi vězeňskými celami. V nich budou předměty po konkrétních osobnostech, které byly v době protektorátu popraveny. Týkají se třeba předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše, který napomáhal odboji, parašutisty Oldřicha Pechala, kterého dlouho mučilo gestapo, nebo redaktorky ilegálního časopisu Boj Ireny Bernáškové. K vidění budou i motáky Josefa Mašína, jednoho z členů legendární odbojářské skupiny Tří králů.

Chybět také nebudou části věnované protektorátní výrobě, bombardování, Pražskému povstání a "vyúčtování" s Němci.

Výstava bude otevřena nejméně do konce letošního roku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

8:19 Petr Žantovský si proklepl nový výbor na střežení žurnalistiky. Našel svazáky z osmdesátých let, peníze z Norska i od Arabů a spoustu dalších „chuťovek“

TÝDEN V MÉDIÍCH Na příkladu Miroslava Kalouska, jehož prapor média dlouhá léta drží, ale přesto se j…