Ministr Stropnický dnes otevře unikátní výstavu o protektorátu

07.05.2015 6:08 | Zprávy
autor: vam, čtk

Unikátní předměty po hrdinech odboje nebo po říšském protektorovi K. H. Frankovi, protektorátní kino nebo autentické předměty z koncentračního tábora nabídne lidem nová výstava Armádního muzea Žižkov na pražském Vítkově. Pořádá ji Vojenský historický ústav (VHÚ). Výstava s názvem V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren bude pro veřejnost otevřena od pátku, dnes ji slavnostně zahájí ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Ministr Stropnický dnes otevře unikátní výstavu o protektorátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Návštěvníci výstavy, která byla připravena k 70. výročí od konce druhé světové války, se poprvé dostanou do podzemních prostor armádního muzea. V minulosti v nich byly depozitáře. "Tyto podzemní a 'stísněné' prostory tak výrazným způsobem budou evokovat celkovou náladu válečných let v protektorátu," uvedli autoři výstavy. Dodali, že jejím cílem je ukázat, jak lidé prožívali běžný život, jak trávili všední dny, čím se bavili, z čeho měli obavy, jaký způsob žití i přežití zvolili v okupované zemi.

Protektorátní kinematografie se snažila navozovat pozitivní atmosféru

Spoluautor výstavy Zdeněk Štefánik ČTK řekl, že výstava je rozdělena na několik částí. První představuje formou vitríny s módou přerod Československa z demokratického na totalitní stát. Následuje například dobové kino s originálními lavicemi. Promítané protektorátní filmy ukazují, že se dobová kinematografie snažila navozovat pozitivní atmosféru, natáčely se proto především komedie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…