Ministr Stropnický utratil téměř 200 tisíc za výzkum, který odmítl ukázat. To je ale jen začátek příběhu

04.02.2017 10:02

Ministerstvo obrany v čele s Martinem Stropnickým (ANO) zaplatilo průzkum na téma „Armáda a veřejnost“ v hodnotě 190 tisíc korun. Průzkum realizovala na základě výběrového řízení malá a téměř neznámá agentura Inboox.cz. Při zkoumání této zakázky však nastalo často jen hrobové ticho.

Ministr Stropnický utratil téměř 200 tisíc za výzkum, který odmítl ukázat. To je ale jen začátek příběhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

ParlamentníListy.cz nejprve oslovily Ministerstvo obrany, které nám sdělilo pouze to, kdy průzkum probíhal, a jaká byla jeho hlavní témata. „Průzkum je určen pouze pro vnitřní potřebu rezortu obrany. Po představení výsledků průzkumu vedení rezortu obrany budeme vydávat tiskovou zprávu, ve které sdělíme základní zjištění průzkumu, počítám cca v půlce února,“ sdělila redakci Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva Martina Stropnického (ANO).

Samotný průzkum měl probíhat prvních 14 dnů v listopadu 2016, kdy dotazník vyplnilo 1009 osob nad 15 let. Hlavními tématy průzkumu byly například zájem o bezpečnost a obranu naší republiky, ochota podílet se na obraně země, nezbytnost armády pro ČR, důvěra v armádu nebo například postoj účasti českých vojáků v zahraničních misích. Na dotaz, zda by bylo možné vidět alespoň otázky z dotazníku, jsme se již odpovědi nedočkali.

Sdílnější nebyla ani společnost Inboox.cz, kde jsme se snažili zjistit, jaké průzkumy pro státní správu již dělala. „Nejsme velká agentura, takže jsme toho dělali poměrně málo a zakázky malého rozsahu. Musel bych se podívat do smluv, jak jsou tam postaveny klauzule o mlčenlivosti. Data nesmíme poskytovat třetím osobám určitě, subjekt, pro který jsme pracovali, asi ano, ale to by mělo být dohledatelné přímo u nich a samotné téma průzkumu asi jen v některých případech,“ sdělil Jiří Bábek, jednatel společnosti Inboox.cz.

Samotný ministr Stropnický se dotazům ParlamentníchListů.cz vyhýbá dlouhodobě.

Jak naše redakce zjistila, zpovídat se ovšem bude v rámci nejvyššího vedení ANO, kde usiluje o post místopředsedy. Z čeho? Důvodem může být jeho častá absence a koordinace v rámci Prahy, jejíž je politický předseda, stejně jako dost bídná aktivita ve sněmovně: 41.9 procenta. To je číslo, které zástupce ANO „odmakal“ během hlasování dolní komory Parlamentu.

Aktivita je tak především na ministrově twitteru. Zde často uvádí, jak "koordinuje", "odlétá", "informuje" nebo různě "považuje".

Na Inboox CZ z Mimoňské ulice v České Lípě je zajímavá ještě jedna věc. Jedním ze společníků tohoto "eseróčka" je totiž firma Everesta. Ta sedí i na stejné adrese. Při pohledu mezi reference této poradenské a servisní společnosti zjistíme, že v jejich řadách je hned několik někdejších (spolu)pracovníků resortu obrany. Tak například lektor Miroslav Pavlišta přes dvacet let pracoval pro ministerstvo obrany, stejně jako Bc. Vladimír Palička. Ten má ve svém oficiálním životopise následující: "Aktivně působí v aktivních zálohách armády ČR, kde absolvoval několik specializovaných výcviků, jako např. COMANDOS v roce 2009, pyrotechnický kurz v roce 2010 a kurz střeleckého instruktora. Od roku 2011 působil za aktivní zálohy v poradním sboru ministerstva obrany pro přípravu nového branného zákona."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…