Ministr Ťok na Frekvenci 1: Uprchlíky potřebujeme a neubráníme se jim

06.09.2015 17:45

Hostem nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byl ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok. Mluvil o modernizaci dálnice D1, obchodech s Čínou i o uprchlické krizi. Z jeho úst mimo jiné zaznělo, že je Adriana Krnáčová (ANO) férová žena, pro Čínu jsme příliš malí a imigrantům se neubráníme.

Ministr Ťok na Frekvenci 1: Uprchlíky potřebujeme a neubráníme se jim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

Na prvním místě se samozřejmě věnoval situaci na dálnici D1. „My tady dnes řešíme něco, co se mělo řešit už před deseti lety,“ konstatoval hned v úvodu šéf resortu. „Co není v pořádku, je, že to mohlo být všechno rychleji a lépe zharmonizováno,“ pokračoval. Rozhodně ale nesouhlasí s tím, že by české dálnice byly nejdražší v Evropě. „To není pravda, nikdy to nebyla pravda a podle mého jde o nejoblíbenější novinářský omyl,“ konstatoval. Zmíněná modernizace by prý mohla být výrazně levnější, než se počítalo.  

Pár slov poznamenal i na adresu prezidenta Zemana, který se dnes vrací z Číny. Podle ministra musíme vyvažovat ekonomické zájmy země s ohledy na lidská práva. „Já rozumím panu prezidentovi, že klade důraz spíše na ekonomickou diplomacii. Je pravda, že máme historickou roli a měli bychom upozorňovat i na porušování lidských práv, ale musíme vyvažovat,“ řekl jasně Ťok. Je pravda, že čínská aktivita v Česku roste, ale to především díky tomu, že nás Číňané berou jako vstupní bránu do EU. Samotná Česká republika je příliš malá na to, aby Čínu zajímala sama o sobě.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Stranou jeho pozornosti ovšem nezůstala ani uprchlická krize. „Dlouhodobý problém je, že Evropa stárne, nerodí se děti a my jako Evropané vymíráme, ale počet obyvatel planety se zvyšuje. Takže my budeme potřebovat imigranty a navíc se jim nebudeme umět bránit,“ prohlásil člen vlády. Již dnes se potýkáme s tím, že mnohé profese Evropané odmítají dělat, zatímco běženci je rádi přijmou. Nesmíme zapomínat ani na to, že strojírenským podnikům již dnes scházejí zaměstnanci.

Ve druhé polovině pořadu ministr hovořil také o situaci v Praze. Tunel Blanka se podle jeho názoru otevře ještě letos a podíl na tom má i současná koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Ta si prý v Praze nevede špatně, ale podle Ťoka by si hlavní město možná zasloužilo stabilnější vládu, aby mohla jednat efektivněji. O samotné Krnáčové mluví jako o férové ženě.  

Nakonec hovořil také o mýtném systému. Podle ministra bychom měli dobře využít systém, který máme, a nepřecházet na systém satelitní jen proto, že to třeba lépe zní. V jistou chvíli rozhodne až soutěž, ale předností našeho současného mýtného systému je prý i to, že má vysokou spolehlivost na úrovni 99,5 procenta. To podle Ťoka satelitní systém nemá.

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…