Ministr financí? Padlo jméno Vladimír Dlouhý

11.11.2013 11:05

Je na zváženou, zda by se šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pozici ministra financí nedostal do střetu zájmů. Server Týden.cz oslovil některé podnikatele, ale i ekonoma, a zjišťoval, zda se obávají v takovém případě zneužití postu ministra proti konkurenci. Z odpovědí vyplynulo, že Babiše z podobných praktik nepodezírají.

Ministr financí? Padlo jméno Vladimír Dlouhý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
reklama

"Já ho znám a vím, že je to člověk, který si svého kreditu a svého jednání extrémně váží. Já si myslím, že by to nezneužil, ale to není důležité. Podstatné je, co si myslí veřejnost. Určitě by mu to bylo vyčítáno, a i když by to byl kvalitní ministr financí, protože by do toho vnesl princip správného hospodáře, tak by bylo lepší, aby do toho křesla nominoval nějakého nezpochybnitelného kvalitního odborníka," míní Zbyněk Frolík, majitel firmy Linet, která je předním evropským výrobcem nemocničních lůžek.

Podle něj by mohl být takovým respektovaným expertem například ekonom Vladimír Dlouhý.  Právě on je prý příkladem člověka, který financím rozumí, má zkušenosti z oboru a navíc je nezpochybnitelnou autoritou. "Já se na to dívám tak, že kvalita těch lidí je klíčová. Ministr financí, to není jenom řízení správy, ale také ikona, která do jisté míry reprezentuje to, jakým způsobem se ekonomika bude odvíjet," řekl Frolík

Server Týden.cz se také zeptal přímé konkurence Andreje Babiše Ladislava Steinhausera, který vlastní uzenářský podnik.  Ani on však proti možnému Babišovu angažmá na Ministerstvu financí nic nenamítá. "Nemám s tím problém," odpověděl prý stroze.

Z Babiše v čele financí nemá obavy ani známý ekonom

Ministerstvo financí v držení hnutí ANO prý může být rizikem pro konkurenci Andreje Babiše. Týden.cz si všímá toho, že skrze ministerský finanční analytický útvar by prý Babiš mohl nahlížet pod ruce svých rivalů.

Ekonom Jiří Schwarz rovněž Ministerstvo financí v rukou ANO nevnímá jako riziko. "Podle mne jde o zbytečné obavy, že by Andrej Babiš mohl zneužít post financí proti konkurenci,“ uvedl Schwarz a dodal, že Babiš by ani v průběhu vyšetřování analytického útvaru neměl možnost dostat se k jakýmkoli informacím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…