Ministři států visegrádské čtyřky budou v Praze jednat o využívání evropských fondů

26.01.2016 6:07

Ministři visegrádské skupiny (V4) a čtyř partnerských zemí budou v Praze jednat o využití evropských fondů. Schůzky se zúčastní také evropská komisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová. Na setkání i následné odborné konferenci budou představitelé V4, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a unijních institucí hodnotit dosavadní praxi ve využívání miliardových dotací z EU a debatovat o jejich nastavení v budoucnu.

Ministři států visegrádské čtyřky  budou v Praze jednat o využívání evropských fondů
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU
reklama

"Hlavními tématy konference budou nastavení stávajícího programovacího období 2014 - 2020 včetně dobré a špatné praxe, s kterou se země V4+4 v rámci přípravy současného období setkaly, " uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj v tiskové zprávě.

Zástupci Visegrádu a partnerů se k tématu eurofondů setkali již 16. ledna. Podle náměstkyně ministerstva Olgy Letáčkové se osmička zemí snažila dohodnout společný postoj, který by bylo možné prosazovat na celoevropské úrovni v době, kdy v Evropě začínají diskuse o podobě budoucí kohezní politiky.

Německý ministr chtěl „nesolidárním“ zemím zastavit dotace

Do debaty o změně pravidel pro čerpání evropských peněz se v uplynulém půlroce promítly i neshody zemí EU ohledně řešení migrační krize. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére a vicekancléř Sigmar Gabriel loni v září prohlásili, že země, které se nejsou k uprchlíkům solidární nemohou počítat s vyplácením dotací. Mířili tehdy zejména na Maďarsko, které se rozhodlo zastavit příliv migrantů plotem. Návrhy německých ministrů tehdy odmítla Evropská komise i německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropské fondy slouží jako nástroj k přerozdělování peněz určených ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a jejich regiony. Česká republika měla po vstupu do Evropské unie v květnu 2004 možnost čerpat evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 v rámci 16 programů získala zhruba 80 miliard Kč.

Ve druhém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat v 17 programech přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. V období 2014 - 2020 je pro Česko připraveno asi 650 miliard korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…