Ministři států visegrádské čtyřky budou v Praze jednat o využívání evropských fondů

26.01.2016 6:07

Ministři visegrádské skupiny (V4) a čtyř partnerských zemí budou v Praze jednat o využití evropských fondů. Schůzky se zúčastní také evropská komisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová. Na setkání i následné odborné konferenci budou představitelé V4, Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Slovinska a unijních institucí hodnotit dosavadní praxi ve využívání miliardových dotací z EU a debatovat o jejich nastavení v budoucnu.

Ministři států visegrádské čtyřky  budou v Praze jednat o využívání evropských fondů
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

"Hlavními tématy konference budou nastavení stávajícího programovacího období 2014 - 2020 včetně dobré a špatné praxe, s kterou se země V4+4 v rámci přípravy současného období setkaly, " uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj v tiskové zprávě.

Zástupci Visegrádu a partnerů se k tématu eurofondů setkali již 16. ledna. Podle náměstkyně ministerstva Olgy Letáčkové se osmička zemí snažila dohodnout společný postoj, který by bylo možné prosazovat na celoevropské úrovni v době, kdy v Evropě začínají diskuse o podobě budoucí kohezní politiky.

Německý ministr chtěl „nesolidárním“ zemím zastavit dotace

Do debaty o změně pravidel pro čerpání evropských peněz se v uplynulém půlroce promítly i neshody zemí EU ohledně řešení migrační krize. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére a vicekancléř Sigmar Gabriel loni v září prohlásili, že země, které se nejsou k uprchlíkům solidární nemohou počítat s vyplácením dotací. Mířili tehdy zejména na Maďarsko, které se rozhodlo zastavit příliv migrantů plotem. Návrhy německých ministrů tehdy odmítla Evropská komise i německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropské fondy slouží jako nástroj k přerozdělování peněz určených ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi členskými státy a jejich regiony. Česká republika měla po vstupu do Evropské unie v květnu 2004 možnost čerpat evropské peníze ve třech programových obdobích. V prvním zkráceném do roku 2006 v rámci 16 programů získala zhruba 80 miliard Kč.

Ve druhém období 2007 - 2013 mělo Česko možnost získat v 17 programech přibližně 700 miliard korun, což bylo nejvíce ze všech zemí EU v přepočtu na obyvatele. U některých programů Brusel prodloužil možnost čerpání až do konce roku 2015. V období 2014 - 2020 je pro Česko připraveno asi 650 miliard korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…