Ministři zamířili do vyloučených lokalit v Karviné

06.06.2014 17:56

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zamířili na sever Moravy do sociálně vyloučených lokalit. Obyvatelé problematické karvinské čtvrti Nové Město se na vládní návštěvu připravili. Ulice byly čistší, než je obvyklé. Napsal server ČT24.

Ministři zamířili do vyloučených lokalit v Karviné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Michal Chovanec

Úklid ale nedokázal zakrýt problémy, se kterými se lidé v těchto oblastech potýkají. Jedná se o nevyhovující ubytovny, za které se často platí nepřiměřené částky. Systém výplaty příspěvků na bydlení je nastavený tak, že se v ubytovně platba počítá podle počtu osob. Provozovatelé se tak snaží mít i v malých místnostech co největší počet nájemníků.

Nechceme platit předražené nájmy pseudopodnikatelům

„V žádném případě nechceme platit předražené nájmy některým pseudopodnikatelům. Viděli jsme odstrašující případ na Šluknovsku, kde za byt 2+1 o rozloze odhadem 60 metrů, a byt to byl pouze v názvu, stát platí 8 500 korun. Tržní cena tohoto pseudobytu je tak 300 korun," komentoval podle ČT 24 Chovanec.

Zneužívání doplatků na bydlení by měla zamezit novela zákona o hmotné nouzi i nový zákon o sociálním bydlení. Předloha o hmotné nouzi je v připomínkovém řízení, norma o sociálním bydlení ale vejde v platnost nejspíš až v roce 2016.

„Mým cílem je především boj s nezaměstnaností a s chudobou. Tento region je těmito dvěma jevy úplně nejvíce postižen. Diskutovali jsme o tom, jaké nástroje nejlépe používat, abychom pomohli lidem, kterým dělá potíže umístit se na trhu práce,“ prohlásila Marksová na tiskové konferenci. Ministryně také prohlásila, že by příště mohla udělat návštěvu neplánovaně, aby mohla vidět realitu, a ne poklizené ulice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…