Ministryně Maláčová: Poslanec by si měl příští rok polepšit o 8 100. Přijde to někomu v pořádku?

17.09.2020 15:02

Plat politiků by mohl v příštím roce stoupnout přibližně o devět procent. Pokud bychom se podívali například na plat řádového poslance či senátora, tak těm by se měsíční odměna zvedla o 8 100 na 98 900, informoval idnes.cz. S tím rázně nesouhlasí ministryně Maláčová. „To opravdu někomu přijde v pořádku, navíc v této době?“ napsala na facebook.

Ministryně Maláčová: Poslanec by si měl příští rok polepšit o 8 100. Přijde to někomu v pořádku?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama
„Tak to mě podržte, poslanec by si měl polepšit příští rok o 8 100 Kč! To opravdu někomu přijde v pořádku, navíc v této době? Mně tedy rozhodně ne,“ napsala Maláčová na facebook.
 
 
V jednání je však kvůli koronavirové krizi několik novel platového zákona. Například Piráti navrhují zmrazení platů všech vrcholových politiků i soudců, hnutí SPD jen odměny poslanců a senátorů.
 
„Navrhuju snížení platů politiků a jejich navázaní na minimální mzdu. Znamenalo by to snížení platů poslanců třeba o 22 000 Kč, a to je naprosto správně. Jak ale víte, odpovědnost ve Sněmovně nese ten, kdo má většinu, což ČSSD není. Opravdu tedy doufám, že se k tomu koaliční partner postaví čelem a snížení platů politiků podpoří,“ doufá Maláčová.
 

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 20899 lidí
 
Ministerstvo práce již v polovině srpna navrhlo snížit platy politiků a soudců trvale. Platový základ by se jim mě snížit nastálo, nejen dočasně díky koronavirové krizi. Politikům by tak plat měl klesnout nejméně o pětinu. 
 
„Podstatou návrhu zákona je zakotvení nového mechanismu pro určení výše platové základny představitelů státní moci a soudců vycházející z aktuální výše minimální mzdy. Pro tento účel a v souladu s Programovým prohlášením vlády se také navrhuje zakotvit v zákoníku práce mechanismus umožňující předvídatelný výpočet výše minimální mzdy na základě vývoje průměrné mzdy v národním hospodářství. Ve stejném poměru k minimální mzdě jako dosud, bude stanovována i hodnota nejnižších úrovní zaručené mzdy,“ stojí v materiálu vlády.
 
Podle vlády je důvodem pro nový mechanismus stanovení minimální mzdy nejen potřeba předvídatelného výpočtu platových základen, ale také snaha stabilizovat rozkolísaný vývoj relace minimální mzdy k průměrné mzdě.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…