Ministryně Šlechtová: Chceme spolupracovat v rámci EU na nákupu tankovacích letadel

05.05.2018 19:16

Česká republika se zapojí do programu Evropské obranné agentury na pořízení sedmi tankovacích letadel. Po neformálním jednání ministrů obrany zemí Evropské unie v Sofii to uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Řekla také, že vítá snahu o vylepšení evropských dálnic, silnic a přístavů; cílem je usnadnit vojenské přesuny. O dnešním jednání informoval mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek, píše ČTK.

Ministryně Šlechtová: Chceme spolupracovat v rámci EU na nákupu tankovacích letadel
Foto: Radim Panenka
Popisek: Náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata s ministryní obrany Karlou Šlechtovou

„Jedním ze čtyř vlajkových programů Evropské obranné agentury je společné pořízení sedmi tankovacích letounů. Dosud je v něm pět zemí a i my se připojíme, protože podobné vlastní kapacity nemáme,“ uvedla pro ČTK Šlechtová. Evropská obranná agentura je unijní orgán, jehož úkolem je podporovat obranné schopnosti členských států a jejich vojenskou spolupráci.

K projektům Evropské obranné agentury patří také vylepšování evropských dopravních sítí pro armádní přesuny. „Zlepší to nejen průchodnost v případě vojenských přesunů, ale usnadní to cestování všem obyvatelům a návštěvníkům Evropy,“ uvedla Šlechtová.

Česko za nedostatečnou infrastrukturu pro přesuny vojáků letos v dubnu v Praze kritizoval bývalý velitel pozemních sil NATO v Evropě Frederick Hodges. Alianční síly by v případě hrozby konfliktu s Ruskem potřebovaly přes české nebo polské území přemístit do Pobaltí či například do Rumunska obrovské množství techniky a materiálu. Podle Hodgese ale současná česká infrastruktura není schopna zvládnout takový masivní přesun. Poukázal třeba na špatný stav dálnic, které nestačí ani pro běžný provoz.

Podle odhadů vojenských plánovačů NATO by cesta vojenských posil například pro Lotyšsko trvala asi 60 dní. Vedle byrokratických překážek a stavu železnic, silnic a mostů by nasazení aliančních vojáků zdržoval také malý počet okamžitě nasaditelných jednotek. Studie americké neziskové výzkumné organizace RAND Corporation naproti tomu uvádí, že ruské armádní síly by se do hlavních měst tří pobaltských republik dostaly do 60 hodin.

Šlechtová na dnešním jednání také znovu zmínila nutnost zjednodušení směrnice EU, která by zrychlila pořizování vojenského materiálu. Česká republika a Šlechtová osobně se hlásí k vedoucí úloze v tomto procesu, uvedla ministryně. Vyzvala také k otevření diskuse o bojových uskupeních EU a možnosti jejich nasazení, doplnil Pejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…