Ministerstvo vnitra: Posun spuštění vybraných informačních systémů veřejné správy

09.05.2026 7:14 | Tisková zpráva

Důkladná analýza aktuálního stavu přípravy klíčových informačních systémů veřejné správy ukázala, že v současné podobě jejich rozpracovanosti nelze garantovat bezpečné a plně funkční spuštění v termínech, stanovených legislativou schválenou v minulém volebním období.

Ministerstvo vnitra: Posun spuštění vybraných informačních systémů veřejné správy
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo vnitra proto připravilo soubor opatření, které budou tuto situaci řešit. Navrhovaný odklad není zastavením digitalizace, ale odpovědným krokem, který upřednostňuje stabilitu státních agend, právní jistotu a kybernetickou bezpečnost před rizikovým nasazením nedokončených nebo nedostatečně prověřených řešení.

Jedná se o soubor systémů veřejné správy s celostátním dopadem, konkrétně Informačního systému správy voleb (ISSV), matričního informačního systému (eMatrika) a elektronického systému tvorby právních předpisů (eLegislativa). U všech těchto projektů byly identifikovány zásadní překážky, které nebyly v původních harmonogramech plně zohledněny a které mohou ovlivnit jejich bezpečné a stabilní nasazení do praxe.

Ministerstvo vnitra proto předkládá návrh úprav termínů spuštění těchto systémů. Cílem je zajistit, aby byly do ostrého provozu uvedeny až ve chvíli, kdy budou plně funkční, bezpečné a dostatečně otestované. Úpravu legislativy je nutné řešit bezodkladně. Protože vládní návrh by nestihl nabýt účinnosti včas, připravilo Ministerstvo vnitra legislativní řešení formou poslaneckých návrhů zákonů. To zaručí včasné řešení situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jan Sedláček byl položen dotaz

Máte nějaké důkazy, o tom, že si Pospíšil koupil dítě?

A jestli to je podle vás na hraně zákona, proč jste nejednal? Právo podat trestní oznámení má přeci snad každý a je to jeho svobodné rozhodnutí. Stejně jako se tak rozhodl třeba právě Pospíšil. Je to jeho právo a nechápu, co je na tom špatného? Podle mě je naopak to nejhorší a úplné morální dno, kdy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: Místo včasné pomoci dražší následky

22:03 APAS: Místo včasné pomoci dražší následky

Lidé, kteří kvůli závislosti hledají pomoc, čelí nejčastěji ponižování ve zdravotnictví. Stát tím pr…