Ministryně Valachová vysvětlila, proč u ní obdržel funkci Karel Březina

29.8.2016 11:27 dop.

Tisíce učitelů budou v příštích letech chybět v českých školách. V rozhovoru pro server iDNES.cz to přiznala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Vyjádřila se i k tomu, že do politického kabinetu ministra školství přijala kontroverzního sociálnědemokratického politika Karla Březinu.

Ministryně Valachová vysvětlila, proč u ní obdržel funkci Karel Březina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

„To je vážné téma, z něhož jsem opravdu nervózní. Učitelé nám chybí – a nejen na základních školách. Hrozí, že se situace bude ještě zhoršovat, pokud je nedokážeme ve větší míře nalákat do škol. Nejvíce nám chybí některé aprobace jako matematikáři nebo fyzikáři. Znám případy, kdy kvalitní pedagog s desetiletou praxí, oblíbený mezi dětmi i učiteli, z ekonomických důvodů odchází ze školy na pozici vedoucího oddělení obchodního řetězce,“ přiznala ministryně.

Podle ní především roste počet učitelů, kteří jsou zapotřebí, protože z mateřských do základních škol se přesouvají silné ročníky. „Podle odhadů z minulého roku nám budou v příštích letech řádově chybět tisíce učitelů. Nejpostiženější budou samozřejmě velké aglomerace Praha a Brno,“ uvedla Valachová.

Celý text je ZDE

Absolventi jsou ideální pro trh práce

Roli podle ní hraje i to, že absolventi pedagogických fakult jsou optimální pro trh práce – jsou to lidé všeobecně vzdělaní, často mají zajímavou specializaci, která je uplatnitelná všude možně, jsou jazykově vybavení a umí dobře mluvit. „To je libá hudba pro ucho každého zaměstnavatele. Musíme proto hodně přidat, abychom v této tuhé konkurenci ‚ukořistili‘ co nejvíce učitelů a učitelek. Jsem optimistická, že se to podaří,“ konstatovala ministryně.

Otázky v minulých týdnech vyvolalo rozhodnutí Valachové přijmout na místo poradce Karla Březinu, politika sociální demokracie odsouzeného v minulosti za podvod. Valachová poukázala na to, že Březinovo odsouzení bylo zahlazeno, takže podle trestního práva mu byla navrácena bezúhonnost.

Politický kabinet je mimo služební zákon

„Rozumím, že kvůli jeho odsouzení vzbudilo jeho přijetí na ministerstvo určité kontroverze. Ale je důležité zdůraznit, že byl začleněn do mého politického kabinetu jako poradce pro komunikaci v oblasti škol a sportu a politický kabinet je mimo služební zákon. Obavy z hlediska ovlivňování nebo trafik proto nejsou na místě,“ uvedla.

Přiznala, že začlenění Březiny do jejího politického kabinetu souvisí s tím, že tento resort je sociálnědemokratický a je veden sociální demokratkou. „Řekla bych, že politický kabinet každého ministra by měl být obrazem zástupců, kteří jsou významní například počtem zastoupení. Pan Březina je aktivní politik sociální demokracie v Praze, je to tedy zástupce, který je v tomto ohledu namístě. To jsou fakta,“ uvedla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…