Ministryně financí Schillerová chce vědět, proč chybí peníze na sociální služby

29.05.2019 20:49

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce vědět, v čem tkví problém s financováním sociálních služeb, když stát na ně dává každý rok více peněz. Před poslanci se při dnešní mimořádné schůzi ohradila proti výtkám, že nynější vláda ANO a ČSSD je asociální. Kabinet podle ministryně sociální služby nepodceňuje.

Ministryně financí Schillerová chce vědět, proč chybí peníze na sociální služby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová k výsledkům státního rozpočtu za rok 2018

Schillerová vypočítala, kolik stát dával na sociální služby každoročně od roku 2007, přičemž letos je na ně určena dosud nejvyšší částka 15,725 miliardy korun. Rostou podle ní i příjmy krajů a obcí. „Co je výsledkem? Že jsou nespokojeni úplně všichni. Je legitimní, že jako ministryně financí chci vědět, kde je problém,“ zdůraznila ministryně. V opačném případě by podle ní mohl být na Ministerstvu financí místo ministra bankomat bez PIN kódu.

S ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou se Schillerová, jak uvedla, neshoduje na zvýšení úhrad ve vyhlášce. Mohlo by podle ministryně financí přinést asi miliardu korun. Maláčová předtím uvedla, že navýšení úhrad by bylo nesystémové. Například 57 procent klientů sociálních služeb už nyní není schopno hradit maximální částky dané současnou úhradovou vyhláškou, řekla.

Mimořádnou schůzi vyvolala pětice opozičních stran, podle nichž bez dvoumiliardového navýšení letošní částky na sociální služby hrozí jejich kolaps. Předseda STAN Vít Rakušan podotkl, že odpovědnost nese Maláčová a nyní se ukáže, jak silnou je ministryní. Podle piráta Mikuláše Ferjenčíka je problém v tom, že Schillerová s Maláčovou si posílají dopisy, místo toho, aby se zkusily domluvit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

17:33 Profesor Knížák udeřil: Opět se dostala ke slovu ta část národa, která posloužila totalitnímu režimu. Stačí jí Gott a jeho cukerinový kýč...

Exředitel Národní galerie Milan Knížák se ve svém komentáři zamyslel nad úmrtím Karla Gotta; dění ko…