Ministryně spravedlnosti Válková (ANO) dnes končí ve funkci

01.03.2015 6:40

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) dneškem skončí ve funkci. Ve druhém březnovém týdnu by ji měl v čele úřadu nahradit její dosavadní náměstek pro legislativu a justici Robert Pelikán. Do doby, než jej prezident Miloš Zeman jmenuje ministrem, bude Pelikán řídit úřad z pozice prvního náměstka. Profesorka trestního práva Válková se chce věnovat práci v ústavně právním výboru sněmovny, vrátí se také na akademickou půdu.

Ministryně spravedlnosti Válková (ANO) dnes končí ve funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně vydržela ve funkci 13 měsíců. Delší dobu čelila kritice za neplnění legislativního plánu i za svou personální politiku. Demisi podala 10. února. Její stranický šéf Andrej Babiš i Pelikán uváděli, že Válková odchází na vlastní žádost. Ministryně ale později v médiích prohlásila, že rezignovala na přání hnutí ANO.

Novinářům se při bilancování svého působení na ministerstvu svěřila s tím, že ji odchod mrzí. Osobně chtěla být především při vzniku nového trestního řádu, důležité jsou pro ni také další práce na přípravě dlouhodobé strategie justice. V posledních dnech ve funkci se prý snažila dělat vše pro to, aby její nástupce Pelikán dostal všechno "na stříbrném podnose". "Neházím mu do toho vidle," podotkla. Společně se prý dohodli, že Pelikán bude kontinuálně pokračovat v započatých reformách.

Válková je třetí ministryní za ANO, která opouští vládu

Pětatřicetiletý Pelikán pracoval před loňským nástupem na Ministerstvo spravedlnosti na Babišově Ministerstvu financí. Po úterní schůzce s prezidentem Zemanem uvedl, že mu hlava státu vyjádřila podporu. Za prioritní úkoly v rezortu spravedlnosti Pelikán pokládá nový zákon o státním zastupitelství, problematiku exekutorů či insolvencí a strategii justice.

Válková je třetí ministr, který opouští vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD). I předchozí dvě výměny se týkaly hnutí ANO. Za Věru Jourovou, která se stala eurokomisařkou pro spravedlnost, nastoupila loni v říjnu na Ministerstvo pro místní rozvoj Karla Šlechtová. V listopadu pak nabídl svou demisi ministr dopravy Antonín Prachař, kterého od prosince nahradil Dan Ťok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

17:28 Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

Senátor Václav Láska (SEN21) se podivuje nad jednáním předsedy SPD Tomia Okamury, který podal předža…