Minulé vedení ÚSTR loni neplánovaně zvyšovalo platy a odměny

20.03.2014 21:46

Předchozí vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pod vedením bývalého ředitele a současného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) loni neplánovaně zvýšilo platy čtvrtině zaměstnanců. Uvádí to výroční zpráva ústavu, kterou dnes schválila na svém jednání rada. ČTK má zprávu k dispozici. Herman podle dokumentu zvýšil mzdy těsně před svým odvoláním v dubnu loňského roku. To zatížilo rozpočet ústavu o více než 400.000 korun, uvádí zpráva. Stejně tak kritizuje vyplacené únorové odměny 900.000 korun.

Minulé vedení ÚSTR loni neplánovaně zvyšovalo platy a odměny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR
reklama

Přes 400.000 korun šlo na odměny sedmi členů tehdejšího vedení a téměř půl milionu padesáti zaměstnancům. „Přitom v březnu 2013 psal ředitel Daniel Herman finančnímu úřadu, že ústav bude mít problémy s výplatou mezd. Tato neuvážená rozhodnutí donutila nové vedení k zavedení celé řady úsporných opatření," uvádí se ve zprávě. V ústavu loni pracovalo přes 136 lidí.

Dokument poukazuje na řadu dalších problémů

Ústav hledá nového ředitele po loňském odvolání Hermana, na přechodnou dobu ho vede Pavla Foglová. Herman se kvůli svému nedobrovolnému odchodu z čela ústavu soudí. Odvolání vnímá jako politický krok, bylo podle něj neplatné. U soudu si stěžuje také na neplatnost volby některých členů Rady ÚSTR, kteří byli v době volby členy politické strany. Rada ústavu zdůvodňovala jeho odvolání tím, že nebyla spokojena s jeho prací. V současné době se koná konkurz na nového ředitele, i ten vyvolává emoce.

Dokument poukazuje na řadu dalších problémů, například zbytečné finanční zátěže jako zahraniční služební cesty bývalého vedení za 300.000 korun, z nichž neplynuly žádné úkoly. Služební cesty byly prý obecným problémem, protože z nich nebyly pořizovány žádné zprávy. Nové vedení proto přistoupilo k povinnému zveřejňování zpráv ze zahraničních cest na webu ústavu a schválení ředitelkou ústavu.

Za porušení rozpočtové kázně z roku 2012 včetně penále za neplacení sociálního pojištění slovenských zaměstnanců v roce 2011 musela však instituce zaplatit přes 200.000 korun. Kvůli nepořádně vedené evidenci se nepodařilo najít viníka. Ústav včetně Archivu bezpečnostních složek loni hospodařil se 152 miliony korun.

O ústav, který je zřízen zákonem, se od jeho založení pře levice s pravicí

Přesto výroční zpráva uvádí řadu badatelských projektů, jejichž počet stále vzrůstá. Loni jich bylo třináct, většina začala v předchozích letech, dokumentačních projektů vzniklo pět. Historici se věnovali například protižidovským opatřením v protektorátu, protikomunistickému odboji i filmu a dějinám totalitních režimů. Řada projektů trvá dále.

O ústav, který je zřízen zákonem, se od jeho založení pře levice s pravicí, jeho činnost vyvolává v pravidelných vlnách emoce. Úkolem ÚSTR je nestranným způsobem zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismus a nacismus. Pod ústav spadá Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje archiválie tajných služeb z dob komunismu. Také odvolání Hermana spustilo velké debaty politiků, tehdejší vládní ODS krok označila za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Rezignovala kvůli tomu celá vědecká rada.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…