Mirka Němcová burcovala na Klárově z pódia: Musíme se postavit toxickému spojení Babiš, Zeman, Okamura, Filip. Demonstrace musí pokračovat!

17.12.2019 21:44

Na úterní demonstraci požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO), pořádané spolkem Milion chvilek, vystoupili na Klárově také opoziční politici, které organizátoři minulý týden vyzvali, aby představili své alternativy k současné politické situaci. Podívejte se, s jakými vizemi přišli.

Mirka Němcová burcovala na Klárově z pódia: Musíme se postavit toxickému spojení Babiš, Zeman, Okamura, Filip. Demonstrace musí pokračovat!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Část voličů ANO jsou podle místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina lidé frustrovaní dosavadní politikou, chtějí silného vůdce, jenž by vyřešil všechny problémy.

Czernin promluvil o řadě problémů, které Česko má, a které podle něj vláda neřeší. Zmínil dopady klimatických změn, chybějící penzijní reformu nebo problémy ve vzdělávání, kde podle něj Česko zaostává za Evropou. „Tady se musí začít hned, podpořit vědu a vzdělání. To je důležité, protože vzdělaní lidé si nenechají nic nabulíkovat,“ řekl.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana „je třeba voliče ANO přesvědčit, že se mohou mít lépe i bez premiéra Andreje Babiše“. „Stoupenci opozice se o to ale musí zasadit vlastními činy,“ řekl. Upozornil, že Babiš dokázal oslovit mnoho lidí zklamaných z politického vývoje.

„Politici nesmějí voliči hnutí ANO pohrdat, ale musí se snažit pochopit jejich problémy a pomoci jim s jejich řešením. ... Základem je diskuse s vlastními sousedy a angažovanost ve společenském životě,“ pravil Rakušan. Vyzval i k zapojení lidí do politických stran.

Fotogalerie: - Pochod na vládu

Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...
Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...
Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...
Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...
Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...
Milion chvilek opět v akci. Tentokráte organizoval...

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) ve svém projevu prohlásila, že největším problémem Česka je oligarchizace, kterou zosobňuje premiér Andrej Babiš. Vyzvala ke spolupráci těch, kdo jsou proti spojení premiéra Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

„Máme prvního premiéra po roce 1989, který je veden v seznamech StB. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je ve své funkci trestně stíhán. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je v trvalém konfliktu zájmů,“ řekla Němcová.

Poté zdůraznila, že ODS má i jiný program než kritiku Babiše, podle ní ale nelze problémy premiéra přehlížet, protože jsou pro českou politiku „naprosto zásadní“. „Naší vizí musí být spolupráce. Musíme vyzvat ke spolupráci ty politické subjekty a ty voliče, co jsou přesvědčeni, že prvořadý úkol je postavit se toxickému spojení Babiš – Zeman – (předseda SPD Tomio) Okamura – (předseda KSČM Vojtěch) Filip,“ prohlásila Němcová. Podle ní je opozice připravena spolupracovat, dokazuje to i skutečnost, že zástupci opozičních stran vystoupili dnes na stejném pódiu.

Dále také řekla, že protesty musejí pokračovat, protože problémy v ČR přetrvávají. Upozornila, že demonstrace na Slovensku původně také vypadaly, že nebudou mít výsledek, a nakonec vyústily v odchod premiéra Roberta Fica.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a předseda KDU-ČSL Marek Výborný se shodli v názoru, že premiéra Andreje Babiše je možné porazit ve volbách, pokud se podaří změnit volební zákon, aby každý hlas měl stejnou váhu. Podle Bartoše premiér rozdává ze státního, plundruje rezervy země a kupuje si seniory pomocí dárků.

Výborný sděill, že Česko potřebuje dodržování principů právního státu, nezávislé soudy a veřejnoprávní média a svobodu pro občanskou společnost. Babiš podle jeho slov řídí stát pomocí marketingových kampaní a průzkumů veřejného mínění a spolu s prezidentem Milošem Zemanem rozděluje lidi v České republice.

Sociálně a ekonomicky rozpolcená společnost vede lidi k tomu, volit pseudopolitiky, pravil šéf Pirátů. Změnit to podle něj může občanská společnost a opoziční strany ve Sněmovně, které předkládají zákony k narovnání velké politiky. Připomněl zákon, který má zajistit nezávislost státních zastupitelství a návrh na změnu volebního systému, který by vyrovnal váhu hlasů každého voliče.

Podle nynějšího volebního zákona potřebují politické strany s lepším procentním výsledkem pro získání poslance menší počet voličů než strany s menším ziskem. „Chceme spravedlivé volby do Poslanecké sněmovny," dodal Výborný. Připomněl, že podle Ústavy je volební právo rovné.

V hlavní části akce na Klárově tak vystoupili představitelé sněmovních opozičních stran s výjimkou SPD.

Vedle nich pozvali organizátoři také místopředsedkyni Zelených Magdalenu Davis, která mluvila o potřebě chránit českou krajinu.

A pozvali i poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL), jenž mluvil o tom, že pro změnu je nutná angažovanost běžných lidí. Jako příklad uváděl své politické angažmá v komunální politice. „Třicet lidí změnilo městskou část, 300 lidí změnilo Prahu, 3000 změní celou naši zem," pravil Čižinský. Vyzval k podpoře svého nového politického projektu 3000 statečných, který by měl spolupracovat s demokratickými stranami a dodávat jim hlasy.

Protestní akci na Klárově ukončil společný zpěv české hymny. Ještě předtím Minář vyzval účastníky demonstrace, aby si na Štědrý den zapálili svíčku pro demokracii a na Nový rok připili „na změnu, na budoucnost bez Babiše“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…