Miroslava Němcová nad hrobem Horákové: Přesvědčený demokrat musí být antikomunista

28.06.2020 12:54

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) pronesla projev u symbolického hrobu dr. Milady Horákové a všech dalších obětí a odpůrců totalitních režimů na Vyšehradě při vzpomínce na 70. výročí její popravy. „Přesvědčený demokrat musí být antikomunista,“ řekla mimo jiné Němcová ve svém vystoupení, jehož obsah zveřejnil server Forum24.cz.

Miroslava Němcová nad hrobem Horákové: Přesvědčený demokrat musí být antikomunista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání květin poslankyni Miroslavě Němcové jako výraz díků za její odvahu a postoj k inauguračnímu projevu prezidenta

„V posledních dnech jsem zaznamenala divnou a pro mne nepochopitelnou debatu, která reaguje na velkoplošné plakáty připomínající 70. výročí popravy Milady Horákové. Ty plakáty jsou umístěny na řadě veřejných i soukromých budov v Praze i mimo ni. Je na nich fotografie Milady Horákové z procesu a dvě slova: ‚Zavražděna komunisty‘,“ pravila Němcová, podle níž se nad tímto nejstručnějším popisem holé pravdy vede absurdní debata.

Na otázku – „co tím autoři zamýšlejí“ – si odpověděla: „Jejich úmyslem je říci holou, ryzí pravdu, která nemůže být zpochybněna či relativizována. Prostě pravda,“ sdělila během pietní akce.

Vyjádřila se i ke spekulacím, zda nešlo o zastřený útok na dnešní komunisty, či zda není Milada Horáková zneužita v tomto aktuálním projevu antikomunismu: „Postavit se minulým i dnešním komunistům je jednoznačně projevem antikomunismu, jak by ne? Je to stejný postoj, jaký vůči nim měla Milada Horáková. Nemůže být tedy řeč o zneužití, řeč je o přesvědčení. A přesvědčený demokrat musí být antikomunista,“ řekla, s tím, že jinak to nedává smysl.

„Milada Horáková byla ryzí, přesvědčenou demokratkou. To vadilo nacistům, proto ji věznili, to vadilo komunistům, proto ji zavraždili. Oba totalitní režimy spatřovaly ve svobodném, nezávislém a demokraticky smýšlejícím člověku svého nejnebezpečnějšího nepřítele,“ shrnula Němcová.

„U symbolického hrobu doktorky Horákové se mi to říká opravdu těžce. Musím totiž konstatovat, že jsou to opět komunisté, kteří se poprvé od revoluce 1989  ujímají vlády,“ shrnula Němcová svůj pohled na dnešek, své trvání na prosté pravdě a celoživotní postoj – odpor ke komunismu. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …