Mise Oděsa: První desítky krajanů z Ukrajiny dorazí do Česka v půlce března

20.02.2015 14:42

Prvních asi 40 krajanů z Ukrajiny přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne. Další přijedou autobusy. V první vlně Česko přijme kolem 135 krajanů, žadatelů o přesun bylo zhruba o sedmdesát více. Dnes o tom informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Mise Oděsa: První desítky krajanů z Ukrajiny dorazí do Česka v půlce března
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den nezávislosti Ukrajiny na Václavském náměstí v Praze

"Cílem programu je krajanům umožnit dostat se zpět do země svých předků. Očekávají, že se budou mít u nás lépe, že na tom budou lépe hlavně po stránkách ekonomické a bezpečnostní," řekl dnes Chovanec při setkání s účastníky mise nazvané Oděsa. "Zdá se jim, že Ukrajina není perspektivní zemí. Bojí se válečného konfliktu a zároveň budoucnosti," poznamenal.

Věková struktura krajanů je podle ministerstva vnitra velmi pestrá. Do republiky budou přesídleny celé rodiny i s dětmi a seniory, řada z nich přitom stále umí česky. "Starší občané si češtinu pamatují, mladší už nikoliv. Není jich ale většina. Hlásí se i ti, kteří k nám pravidelně jezdí na letní tábory a dorozumí se. Řada z nich základy češtiny ovládá," řekl dnes Petr Zenker, vedoucí mise, která během února v Oděse vyřizovala žádosti krajanů o přesídlení.

Po příjezdu budou krajané ubytovaní v zařízeních ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu. Ministerstvo věří, že se jim podaří najít uplatnění na trhu práce. Od některých podnikatelů nebo obcí už prý chodí pracovní nabídky. "Nemyslím si, že bude pro dvě stě lidí problém sehnat práci," je přesvědčen Chovanec.

Na přesídlení krajanů z celého světa vláda uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun, využity by mohly být především pro lidi s českým původem na Ukrajině. Součástí vládního plánu je kromě zajištění dočasného ubytování i finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro děti, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc, včetně nabídky převozu z Ukrajiny.

Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny prezidentovi Miloši Zemanovi o přesídlení do Česka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…