Místopředseda TOP 09 Ženíšek kritizuje Zaorálkovo ministerstvo za tři údajná selhání

22.07.2014 12:34

Hned za tři údajná selhání kritizuje české Ministerstvo zahraničních věcí místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Jednak za to, že koho česká diplomacie podporuje na post šéfa unijní diplomacie, pak za výběr českého eurokomisaře a za nejasný postoj k situaci na Ukrajině.

Místopředseda TOP 09 Ženíšek kritizuje Zaorálkovo ministerstvo za tři údajná selhání
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek

Ženíšek upozornil na to, že ve středu 16. července proběhl mimořádný summit k výběru šéfa unijní diplomacie, kde byla odmítnuta italská kandidátka na tento post. „Obratem bych očekával iniciativu naší vládní koalice například ohledně podpory východoevropského kandidáta, polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského,“ uvedl Ženíšek s tím, že by to bylo v našem národním zájmu.

TOP 09 chce vědět, koho ČR podporuje na posté šéfa unijní diplomacie

Místopředseda TOP 09 poukázal na to, že o několik dní později, v pondělí 21. července přiznal šéf poslaneckého klubu ANO, že tato věc se v rámci koalice zatím nediskutovala. „Bohužel, jiný závěr mi z toho neplyne než ten, že vláda může těžko něco prosazovat, když o tak strategickém tématu koalice ani nejedná a teprve až po summitu si všimne, že se o něčem rozhoduje,“ poznamenal k tomu Ženíšek s tím, že takto se důstojná politika rozhodně nedělá.

TOP 09 bude proto iniciovat diskuzi ohledně jména pana Sikorského na zítřejším jednání výboru pro evropské záležitosti. „Kde mimo jiné bude po panu premiérovi požadovat vyjádření k tomu, koho vládní koalice na tento post vůbec podporuje,“ uvedl Ženíšek.

K výběru českého eurokomisaře podotkl, že „cena“ za mezikoaliční vyjednávání se mu zdá velmi nepřiměřená. Navíc prý nejednotné koaliční hlasovaní ohledně kandidátky na eurokomisaře staví Českou republiku opět do pozice nedůvěryhodného partnera.

„To nechci ani připomínat téměř bezvýznamnou cestu pana premiéra do Bruselu, kde s předsedou Evropské komise neřešili pouze resorty, ale očividně i to, zda eurokomisařem má být žena, nebo muž,“ podotkl Ženíšek.

Českou diplomacii kritizoval i za nejasný postoj k situaci na Ukrajině. Doufá, že vláda jednoznačně podpoří zpřísnění sankcí proti Rusku, které se na půdě EU právě připravují.

Celé znění článku najdete zde: http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zenisek-TOP-09-Selhani-ceske-diplomacie-327844

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…