Mladý katolický kněz: Začínám se stydět za svou církev

20.06.2012 6:35

Mladý, pokrokový kněz katolické církve, který původně pochází z rozmezí jižních a středních Čech a je často v zahraničí, se prý nestačí divit, jak zpátečnická je jeho „mateřská“ církev k různým věcem. Jak pro ParlamentniListy.cz prozradil, prý se za svou církev začíná částečně trochu stydět.

Mladý katolický kněz: Začínám se stydět za svou církev
Foto: Archiv
Popisek: Čeští a moravští biskupové

„Úplně mne dostala kauza s režisérem Troškou, kterého jednak nechtěl jáhen pustit do kostela s ženami z filmu, aby si tam nazkoušeli píseň, a kterého pak jeden můj kolega – nemohu říct spolubratr, protože si to nezaslouží – nazval debilem a kritizoval ho za to, že natáčí v kostele. Který navíc nepatří církvi,“ říká mladý páter, který se z pochopitelných důvodů obává odhalit svou identitu, byť se v duchovní sféře nyní více pohybuje za hranicemi ČR. Dokonce z různých stran slyší „hon na čarodějnice“, cože je to za faráře, který si „dovolí“ říkat, co si myslí a kritizuje společenství. Není prý dostatečně loajální.

Vše je o lidech

Přes deset let prý slouží mše, potkává se s lidmi doma i v zahraničí a jak říká – všechno je to o lidech.

„Jsou tací, kteří jdou se srdcem na dlani a to platí i o nás kněžích. Pak jsou ale tací, kteří nemají v kostele co dělat a opravdu bych vzal velké koště a vymetl je. Víte, co je nejhorší, že takový zapšklý fanatik, který se padesátkrát denně modlí Otčenáš, si myslí, že má cestu do nebe snad předplacenou. A to je omyl. Když vidím, jací lidé kostely, mše, bohoslužby navštěvují, je mi z toho smutno. Jen vyjdou ze zpovědnice, nebo ze samotného kostela, už pomlouvají, nenávidí, kritizují,“ říká duchovní, který si myslí, že by římskokatolická církev měla projít zásadní reformou.

Bývalý papež Jan Pavel II. tento proces prý nastartoval, ale současný Benedikt XVI. to zabrzdil. Takový je názor nejen mladého faráře, ale i mnoha dalších duchovních.

„Strašně mne naštvalo, když jsem se dozvěděl o kauze s panem Troškou. Toho člověka si nesmírně vážím, protože dělá pro lidi to, co bychom měli dělat my. Umí jim dát v této složité době naději, radost v duši. Umí je rozesmát a umí je potěšit, oprostit od starostí a často od žalu, který prožívají. A jestli je v jeho filmu slovo „p*del“, nebo se farář jmenuje „Šoustal“, to je úplně jedno. Protože je to opravdu ze života. U nás je bohužel takový úzus, že slušný je jen ten, kdo nemluví sprostě. Mnohem větší sprosťák je ale přeci ten, kdo ubližuje, mstí se a uráží druhé a bezdůvodně. Proč by pan Troška nemohl natáčet v kostele, ty jsou pro všechny, nejen pro jáhna nebo kněze a pár věřících. Proč by se tam nemohlo zpívat a tleskat. U Salesiánů se taky hraje na kytary, dělají se rockové mše, tleská se. V USA, kde jsem strávil čtyři roky, se v kostelích i tančí. To jen my jsme tady stále ustrašení a s pocitem, že kostel musí být tmavý, smutný a lidé vážní a musí možná i brečet. Omyl!“ říká jasně páter, který si říká „Petr“.

Kauza s režisérem Troškou, kterého jáhen Karel Fábera v Pištíně na Českobudějovicku odmítl vpustit do kostela nastudovat si s členkami štábu písničku, mimochodem církevní, a druhý – kněz Ján Němec, který prohlásil, že „Troška je debil“, je prý jen důkazem toho, kam se církev ubírá. A stydí se v takovém případě prý za takové lidi i za církev.

Kostely jsou pro všechny!

„Není to jen o tomto, ale je to znamení, že jdeme o sto let zpět. Lpíme na majetku, soudíme lidi, zakazujeme, děláme jen z některých „vyvolené“, přitom kostel je pro všechny! Věřící i nevěřící, ženy i muže, hetero i homosexuály, černé i bílé, malé i velké, doktory i uklízečky. Naše církev není schopna se postarat o majetek, který má, a chce další. Přitom je schopna přivést tento stát klidně do problémů? Vždyť mnoho kněží si musí kupovat benzín, platí na farách činže, sami si často kupují roucha a ještě ze svého podporují třeba rodinu z farnosti, která je ne svou vinou na sociálním dně. Nestěžuji si, dělám to rád a s láskou, ale měla by to dělat církev jako taková. Příjmy církve jsou v poměru počtu obyvatel a skutečně se hlásících k víře obrovské,“ míní páter.

Nechápe prý podle svých slov, proč to nefunguje jako v zahraničí – odluka církve od státu a každý si přispívá na tu svou církev ze mzdy. Pak je to spravedlivé. Říká to už řadu let a je také proto považován za „anarchistu“, který si neváží toho, že mohl být vyvolený, aby se stal sluhou božím. „Tak mi to jeden vyšší církevní představitel jednou řekl. Nenaštval mne, ale je mi ho líto. Nic nepochopil,“ míní mladý kněz středních let, který dokonce zvažoval, že z církve odejde.

Kdo vyčnívá, má to těžké

Klidně by se prý uživil civilním povoláním, je vysokoškolák, který by uplatnění našel okamžitě. Prý si ale poslání být knězem vybral a cítil potřebu sloužit Bohu, ale především lidem. Své názory veřejně prý ale mezi spolubratry a věřícími takto prezentovat nemůže. Byl by zřejmě, jak často říká, převelen někam do nejzapadlejšího kouta země, aby nebyl vidět.

Prý už slavný Zbigniew Czendlik „trpí“ za svou otevřenost a moderní postoje. Má ale štěstí, že za sebou má řadu známých osobností, které by ho nenechaly padnout. Je to tak, že kdo vyčnívá, má to opravdu těžké.

„Netušil jsem ale, kolik zloby, nenávisti, závisti, tmy a fanatismu poznám. Nejsou to ti filmoví, pohádkoví pánové farářové z vesničky, kteří se s každým zdraví. A farní ovečky, které si pomáhají, jsou si oporou. To platí jen někde a je to výjimečné. Opravdové a dobré kněze, kteří skutečně jsou lidmi, nikoli sami „bohy“, těch je také málo. Je mi líto i kardinála Duky, který je sám z toho, co se kolem nás děje, taky dost rozčarovaný. Bohužel na to mám jediný názor – je to jedna velká politika. Skutečně být věřící a každý den chodit do kostela neznamená mít permanentku do nebe a patent na víru. A církev neznamená automaticky víra, ale ani víra neznamená automaticky církev. Lidi musí přemýšlet, dívat se kolem sebe a mít i vlastní názor. To se sice moc nenosí, ale je to vzácné, pokud to někdo má a umí přemýšlet hlavou,“ dodává kněz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radek Kraus

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

20:53 „Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

„Když to řeknu pocitově, zaznamenali jsme před pár lety, před covidem, na Letné obrovské davy lidí, …