Mluvčí francouzské vlády nepěkně promluvil o zemích Visegrádu, že využívají Unii jen finančně

23.06.2018 18:11

Česká republika nevyšle, stejně jako další země V4, na minisummit Evropské unie svého zástupce. A to se nelíbí například Francii, která za to Česko zkritizovala. Píše to server Echo24.cz.

Mluvčí francouzské vlády nepěkně promluvil o zemích Visegrádu, že využívají Unii jen finančně
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš během tiskové konference.
reklama

Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux tak oznámil, že očekává, že by summit Evropské unie, který se kvůli migraci uskuteční na konci června, mohl být obtížný. Zároveň uvedl, že země Visegrádské skupiny současný minisummit bojkotují. A proti tomu se ozval Andrej Babiš (ANO). Český premiér uvedl, že do Bruselu nezavítá kvůli tomu, že schůzka byla svolána nestandardně. Původně přitom svou účast na minisummitu zvažoval, následně se však s dalšími premiéry ve Visegrádské skupině shodl, že účast na minisummitu má více nevýhod než výhod. Zároveň dodal, že minisummitu se nezúčastní ani dalších 11 států a předseda Evropské rady Donald Tusk. 

  • Původní text ZDE.

„Pokud jde o návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně evropského migračního úřadu, ohledně posílení Frontexu (Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž)... německá kancléřka (Angela Merkelová) před dvěma týdny své stanovisko upravila,“ řekl k programu summitu mluvčí s tím, že prozatím existují stanoviska, která jsou stále velmi vzdálená. 

Dle provizorního pracovního dokumentu, jak píše server Echo24.cz, by se v neděli měl vytvořit účinný mechanismus solidarity s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi Visegrádské skupiny, což však země V4 odmítají. 

A právě k tomu se také vyjádřil Griveaux. „Pokud jde o země Visegrádské skupiny, které užívají výhod (z členství) Evropské unie, finančně…, což je zcela legitimní, nelze tyto výhody využívat bez respektování základních hodnot a solidarity mezi evropskými zeměmi,“ podotkl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Hrušínský má vztek. Čínský virus mi ničí divadlo! Nepomáhá nic

19:33 Jan Hrušínský má vztek. Čínský virus mi ničí divadlo! Nepomáhá nic

Principál soukromého Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský si na svém facebooku stěžuje na „čínský virus“…