Moc nechápal, co se to děje, ale dovedl to do konce. Expert v ČT vzpomínal na zemřelého George Bushe

05.12.2018 19:17

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve středečním Interview ČT24 zpovídala Kryštofa Kozáka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Zhodnotil život George Bushe staršího, 41. prezidenta USA, který změnil svět. Pomáhal bořit železnou oponu, vedl válku v Perském zálivu proti Saddámu Husajnovi, který napadl Kuvajt, a tak podobně.

Moc nechápal, co se to děje, ale dovedl  to do konce. Expert v ČT vzpomínal na zemřelého George Bushe
Foto: Israel National News
Popisek: Vlajky USA a Ruské federace

Amerikanista Kozák připomněl, že George Bush starší a George Bush mladší se neshodli na tom, zda bude správné zahajovat války nového tisíciletí. George Bush mladší se do Iráku vrátil a Saddáma definitivně svrhl.

George Bush starší měl podle Kozáka určitou vizi světa, kde Spojené státy stojí na straně dobra a trvají na dodržování mezinárodního práva. Už od mládí ale ukazoval, že se nebál nasazovat vlastní život. „Tehdy bylo zvykem, že nejstarší synové významných rodin sloužili vlasti a nebáli se nasazovat svůj život,“ zdůraznil Kozák s tím, že za druhé světové války unikl Bush v bojích v Pacifiku jen o vlásek smrti.

Poté předvedl, že je úspěšným obchodníkem, a teprve když si na to vydělal, vyrazil do politiky. A ne vždy v ní vyhrával. Ale nevzdával se. „Jeho charakter a jeho politické vystupování mu v jeho politické kariéře pomáhaly. Zastával kontinuálně určité hodnoty, nebyl to typ toho dnešního politika, který na sebe poutá pozornost hysterickými výroky. Dokázal tvrdě pracovat. Konzistentně pracoval v té tradiční republikánské linii,“ popisoval Bushe staršího Kozák.

Když došlo na rok 1989, Kozák Bushe staršího ocenil, i když zdůraznil, že 41. prezident možná tak úplně nechápal, co se na konci 80. let děje ve střední a východní Evropě.

„Když se podíváme na dobové dokumenty, je zřejmé, že Bush starší moc nechápal, co se v té střední Evropě děje... Ale jeho přínos byl v tom standardním uměřeném kurzu. To, že se podařilo studenou válku uzavřít, uzavřít takto dramatickou kapitolu světových dějin bez krveprolití, je do jisté míry i jeho zásluha,“ poznamenal Kozák s tím, že tehdy byla na stole i možnost, že ve střední a východní Evropě dojde ke krveprolití. „Ta americká politika byla tehdy uměřená a prokázalo se, že tato uměřenost byla v této dramatické době správným kurzem,“ dodal amerikanista.

Stranou jeho pozornosti nezůstala ani první válka v Perském zálivu. Bush starší tehdy trval na tom, že je třeba ctít principy mezinárodního práva a vést válku na záchranu Kuvajtu s podporou mezinárodního společenství v zádech. Právě tady ležel základ pozdějšího sporu George Bushe staršího a mladšího. Otec vyčítal svému synovi, že jde do druhé války proti Iráku bez jasné podpory mezinárodního společenství.

Bush starší jako republikán měl ještě jednu výhodu. V jisté fázi své politické kariéry se musel vyrovnávat s demokraty v Senátu a zvláště s ohledem na dnešní vypjatou politickou situaci v USA je zajímavé, že republikán Bush dokázal s opozičními demokraty najít shodu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhala? „Slavná“ Pirátka, partnerka Michálka, odstoupila. Ale je tu další info. A nářky z útrob strany

10:30 Lhala? „Slavná“ Pirátka, partnerka Michálka, odstoupila. Ale je tu další info. A nářky z útrob strany

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová, která se scházela s manažerem reklamn…