Mocný Jurečko z ODS nám předložil dokument a řekl: Vít Bárta lže

21.05.2012 9:24

Vít Bárta, spoluzakladatel Věcí veřejných, se pustil do významného člena západočeské ODS a podnikatele Romana Jurečka. Toho média často označují za „kmotra“. Podle Bárty je Jurečko důkazem, že k lumpačení se umí TOP 09 spojit s ODS. Tak tomu prý bylo i při hledání nového generálního ředitele pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC).

Mocný Jurečko z ODS nám předložil dokument a řekl: Vít Bárta lže
Foto: tan
Popisek: Vlivný občanský demokrat Roman Jurečko

Tím byl jmenován Jiří Kolář, a to 19. dubna letošního roku, tedy dva dny po té, co Věci veřejné opustila Karolína Peake spolu s ostatními ministry Véček, kteří odmítli „stranickou poslušnost“. Kolář nahradil Pavla Habartu, který byl řízením SŽDC pouze pověřen. 

Dobeš odvolává Bártovy lidi

Mezi nimi tak byl i ministr dopravy Pavel Dobeš, který podle pozorovatelů právě změnou šéfa jedné z nejbohatších státních firem pokračuje v čistce resortu od lidí, které přivedl Dobešův předchůdce v křesle ministra dopravy Vít Bárta.

„Pavel Dobeš zde svěřil výběrové řízení na nového šéfa dvěma členům správní rady SŽDC. A jedním z nich je jakýsi Roman Jurečko. A druhým je shodou okolností pan Adolf Jílek, senátor a člen předsednictva TOP 09,“ konstatoval v této souvislosti pro ParlamentníListy.cz Bárta.

Podle něj se tak ukazuje, že tvrdí-li TOP 09, že se na regionální úrovni nechce spojovat s ODS proto, že se obává provázanosti ODS s byznysem, pak to není ze strany TOP 09 pravda.

Nikoho jsem nevybíral sám!

Zmíněné Bártovo prohlášení rozzlobilo právě Romana Jurečka. „Je to lež,“ odpověděl na dotaz ParlamentníchListů.cz už dříve. „Mně žádné výběrové řízení nikdo nesvěřil. Výběrové řízení z více než dvaceti uchazečů měl na starosti předseda správní rady SŽDC Adolf Jílek,“ dodal.

Podle něj uchazeči prošli sítem a celá správní rada pak vybírala z finálních šesti kandidátů.

Tady máte důkaz

Roman Jurečko se posléze rozhodl, že svá dřívější slova pro ParlamentníListy.cz si nechá posvětit správní radou SŽDC, aby tak nařčení Víta Bárty vyvrátil. ParlamentnímListům.cz pak poslal seznam kroků, které vedly k volbě nového šéfa SŽDC.

Zde se můžeme dočíst, že usnesením číslo 4/2012 ze 70. zasedání Správní rady SŽDC konaného dne 9. února 2012 pověřila správní rada předsedu správní rady Adolfa Jílka zajištěním výběrového řízení na funkci generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty.

Vybíralo se z pětadvaceti lidí

„Výběrové řízení bylo vypsáno dne 29.2.2012, podmínky byly zveřejněny,“ píše se v dokumentu s tím, že přihlášku do výběrového řízení podalo ve stanoveném termínu 25 uchazečů.

Posouzení podaných přihlášek provedla tříčlenná poradní komise, ve které jméno Romana Jurečka nefiguruje. Ve dnech 22. a 23. března 2012 pak proběhly strukturované osobnostní pohovory s jednotlivými uchazeči, z nichž šestnáct bylo následně vyzváno k předložení koncepce rozvoje SŽDC.

Pro byla celá správní rada

„Dne 29. a 30. března 2012 proběhly prezentace uchazečů před poradní komisí, prezentací se zúčastnilo 10 uchazečů, poradní komise doporučila 5 uchazečů (později rozšířeno o jednoho uchazeče) ke slyšení před Správní radou Správy železniční dopravní cesty, státní organizace. O terminu prezentace byli informováni všichni členové správní rady a měli možnost se prezentace uchazečů zúčastnit,“ informuje dokument Romana Jurečka.

Devatenáctého dubna pak celá sedmičlenná správní rada usnesením číslo 17/2012 zrušila pověření Pavla Habarty řízením organizace a jmenoval generálním ředitelem Jiřího Koláře. „Hlasování – pro 7 členů, proti nikdo, nikdo se nezdržel hlasování,“ konstatuje dokument.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ova

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mír, zakázané slovo.“ Vučić zmrazil Evropu. Pak se přidal Zeman

13:51 „Mír, zakázané slovo.“ Vučić zmrazil Evropu. Pak se přidal Zeman

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal v Bělehradě se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Př…