Mocný muž EU zaútočil z novin na Orbána a přidal velké varování před Trumpem

16.09.2016 7:51

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz poskytl rozhovor německému týdeníku Spiegel. Schulz neskrývá své znepokojení ze současného vývoje EU a velmi kriticky se vyjadřuje k možnému vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

Mocný muž EU zaútočil z novin na Orbána a přidal velké varování před Trumpem
Foto: Europarl.europa.eu
Popisek: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Za nejvážnější problémy označuje Schulz brexit, nezaměstnanost mladých Evropanů, pomalý ekonomický růst a také údajné „renacionalizační“ snahy polské a maďarské vlády. „Skutečně stojíme na historické křižovatce. Stále roste počet lidí, kteří napadají vývoj Evropské unie v posledních desetiletích. Přejí si návrat k národním státům a mně současná situace připomíná meziválečné období minulého století. Nemůžeme dovolit, aby tito démoni opět ožili.“

Schulz sice nesdílí názor lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který vyzval k vyloučení Maďarska z Evropské unie. Nicméně připomíná, že také on je k osobě maďarského premiéra Viktora Orbána značně kritický. „Nemůže dál znevažovat své kolegy v EU. To není způsob, jak bychom se k sobě měli chovat. Požadujeme solidaritu v oblasti migrační politiky, stejně jako v případě strukturálních fondů, ze kterých Maďarsko dlouhá léta profituje.“

„Není možné, aby některé země požadovaly po ostatních finanční solidaritu a poté odmítaly být samy solidární. Brzy se započne proces revize rozpočtu EU a jistě tam proběhne debata, jestli by měla být poskytnuta větší finanční podpora zemím, které v otázce uprchlíků neprojevily dostatečnou solidaritu,“ konstatoval s lehkou výhrůžkou Schulz a vyjádřil se dále nečekaně přímočaře k možnému vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

„Pokud by Trump v listopadu uspěl, byl by to problém nejenom pro Evropskou unii, ale pro celý svět. On nemá potřebné znalosti k tomu, aby mohl usednout v Bílém domě. Prezidentská funkce vyžaduje nejvyšší míru zodpovědnosti. Obávám se navíc, že může inspirovat i další své následovníky na evropském kontinentu. Také proto doufám, že nakonec v amerických prezidentských volbách zvítězí demokratická kandidátka Hillary Clintonová.“

V závěru rozhovoru předseda Evropského parlament připustil, že by rád ve své funkci pokračoval dál, byť podle dohodnutých pravidel by jej měl 17. ledna příštího roku nahradit kandidát konzervativního bloku. „Moji práci v parlamentu oceňují nejenom moji kolegové ze sociální demokracie, ale také konzervativci. Ostatně prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker a mnozí další mě podporují.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…