Modří europoslanci převedli IZIP do Švýcarska. Kvůli VZP

4. 10. 2011 10:56

Europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI - eHealth International. Udělali to prý proto, aby projekt nemohl být zastaven.

Modří europoslanci převedli IZIP do Švýcarska. Kvůli VZP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která vlastní zbylý podíl a pro níž IZIP provozuje elektronické zdravotní knížky, uvažuje o tom, že projekt zastaví. Správní rada VZP ani ministr zdravotnictví o kroku europoslanců nic nevěděli, upozornila Česká televize. IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své ceně a financování.

Miliarda za deset let

Pojišťovna uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. "Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze," řekl ČT člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jan Farský. IZIP ještě dostane jednu šanci, ve dvou krajích bude spuštěn zkušební provoz. Pokud by nefungoval, má být projekt definitivně zastaven.

Vše o projektu IZIP čtěte ZDE

To se ale nyní komplikuje. VZP potřebuje k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet miliónů korun měsíčně. "Přistoupil jsem na předání akcií firmě, která je ochotna garantovat, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, to si myslím, že je hodně důležité," řekl televizi Cabrnoch.

Poslanec topky se zlobí

O tom, že podstatnou část společnosti IZIP vlastní švýcarská firma, správní rada pojišťovny ani ministr zdravotnictví nevěděli. "Nechápu vůbec, proč někdo takhle postupoval a velmi mi to vadí, že tu informaci jsme nevěděli," rozčiloval se poslanec za TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický

ČT uvedla, že podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku byla firma založena na konci srpna, s minimálním povinným vkladem 100 tisíc švýcarských franků a jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten figuruje zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku. Firma sídlí v Curychu na prestižní adrese Bellevue place 5, ovšem kromě toho na ní není žádný kontakt. Jako předmět svého podnikání má uvedeno správa, držení a přeprodej majetku.

"Pro mě je to jasný partner, jasný vlastník, předpoklad standardních vztahů. Takže já myslím, že není důvod být znepokojen, že vlastníme něco, společně se švýcarskou firmou," sdělil šéf VZP Pavel Horák.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 miliónů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt dostal i několik mezinárodních ocenění.

Projekt měl ušetřit peníze

Internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

K nejhlasitějším kritikům projektu patří bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj byl projekt drahý a pro VZP nevýhodný. Tvrdí, že pojišťovně nepatří ani myšlenka, ani systém. Jako ministr chtěl smlouvu vypovědět. Také Svaz pacientů už dříve prohlásil, že by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Psali jsme:
Rozhlas: VZP investovala miliardu do projektu IZIP. Pacienti ale ostrouhali
Mořský koník, VZP a IZIP: Rath kvůli tomu exhiboval před kamerou
VZP nemocnicím: Když snížíte počet lůžek, dostanete stejně peněz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ann, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příčina Bursík. Zeman mluvil ve fabrice. A když se ho dělník ptal na kůrovce, spustil

18:10 Příčina Bursík. Zeman mluvil ve fabrice. A když se ho dělník ptal na kůrovce, spustil

Prezident Miloš Zeman pokračuje v návštěvě kraje Vysočina. Ve středu ráno se sešel se zaměstnanci F…