Moravané se bouří. Název Czechia je prý opomíjí

23.04.2016 21:47 | Zprávy
autor: vam, čtk

Czechia je historický název pouze pro Čechy, nikoliv pro historické země Čechy, Moravu a Slezsko, tvrdí Moravané. Strana, která prosazuje samosprávnou obnovu historické Moravy, proto tento název odmítá jako zbytečnou snahu pražských politiků kodifikovat v angličtině něco, co neodpovídá dvouslovnému názvu Česká republika, řekl dnes ČTK předseda strany Ondřej Hýsek na demonstraci na brněnském náměstí Svobody.

Moravané se bouří. Název Czechia je prý opomíjí
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Moravské orlice měl někdo i na tričku

Na protest přišlo s moravskými vlajkami a dalšími symboly zhruba 100 lidí. Vyslechli si jak projev předsedy, tak i dalších zástupců strany či lidí, kteří se vymezují vůči centrální pražské politice a připomínají historické postavení Moravy zrušené komunisty k 1. lednu 1949.

Čechie je termín používaný pro Čechy

„Čechie je básnický termín používaný v 19. století pro Čechy. Jde o synonymum slova Bohemia. V názvu nejsou další historické země. Vadí nám i cesta k tomuto názvu, kdy se politici rozhodli něco registrovat v OSN a pak nám řeknou, že to není oficiální a nemusíme to používat,“ řekl Hýsek.

Název Čechie si mimo jiné dávaly do názvu mnohé české sportovní kluby na přelomu 19. a 20. století. V éře první republiky existovala také továrna Čechia-Böhmerland, která v severních Čechách vyráběla motocykly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman promluvil… A naštval

17:30 Zeman promluvil… A naštval

Exprezident Miloš Zeman pronesl vánoční poselství. Zkritizoval vládu Petra Fialy (ODS) za amatérismu…