Moravcův host z britské univerzity: Zeman je prezident komplexů, máme na víc. Jestli ho lidé zvolí znovu, tak se budeme divit

22.10.2017 13:27

V Žižkovské věži přivítal Václav Moravec právního filozofa Jiřího Přibáně, ústavního právníka Jana Kyselu a politologa Lukáše Macka. Hosté se shodli na tom, že rok 2017 je rokem manažerské revoluce v Česku. Nastínili také, co pro nás tato revoluce může znamenat. Na stole se objevil návrh jednobarevné vlády ANO, byť Andrej Babiš nemá většinu.

Moravcův host z britské univerzity: Zeman je prezident komplexů,  máme na víc. Jestli ho lidé zvolí znovu, tak se budeme divit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Přibáň hned na úvod poznamenal, že občany ve Velké Británii české volby nikoho moc nezajímají, a když už se o ty volby zajímají alespoň novináři, tvrdí, že volby v Česku vyhrál populistický miliardář Andrej Babiš. BBC si prý také neví rady, jak popsat Okamuru. Přibáň k tomu jedním dechem dodal, že populismus k politice patří. Každý politik se snaží oslovovat populus neboli lid. „Populismus patří k demokracii. Populista byl jak (rakouský sociální demokrat) Bruno Krajski, tak Winston Churchill, tak Margaret Thatcherová,“ konstatoval Přibáň.

Máme tu dvě hnutí ANO

Macek, jenž dlouhodobě žije ve Francii, prozradil, že se v této zemi spekuluje o tom, zda se Česko přidá k zemím, jako jsou Polsko nebo Maďarsko. Politolog je však toho názoru, že tento názor je hodně „mimo“. „Viktor Orbán a Jarosław Kaczyński jsou ideologové,“ poznamenal Macek. To jsou ideologové, který chtějí očistit své země od nánosu západních myšlenek. Babiš podle Macka tímto směrem nepřemýšlí. „On není ideolog, on je velmi schopný technolog moci,“ podotkl host. Bude prý ale záležet na tom, jakou koalici Andrej Babiš nakonec sestaví.

„Máme tu v podstatě dvě ANO,“ řekl politolog žijící ve Francii. Jedno hnutí ANO je to, které se prezentuje v EU nebo na ministerstvech, kde se politici tohoto hnutí chovají standardně. Ale pak je tu druhé ANO s Andrejem Babišem a jeho knihou, ve které mluví o zásadních proměnách českých institucí. Je otázka, které ANO nakonec převáží.

Kysela varoval před tím, že bude v zemi přijat zákon o obecném referendu, který bude následně zneužit – kupříkladu ke zrušení senátu, k vystoupení EU a tak podobně. Podle ústavního právníka bychom neměli zapomínat na to, jak se k moci dostávali lidé jako Adolf Hitler, Napoleon Bonaparte a další politici, kteří v referendu viděli nástroj k posílení osobní moci. Pokud bude v Česku využit tento trend, bude to podle Kysely nebezpečné.

Podle Jiřího Přibáně zažíváme po sametové revoluci přechod do nového období

„To je vlastně manažerská revoluce. To je vlastně představa, podle které přijde antipolitická politika, protože se bude rozhodovat manažersky. Bude jedno, jestli půjde o levicová nebo pravicová rozhodnutí, podstatné bude, že to budou dělat manažeři,“ uvedl Přibáň. Jedním dechem ovšem dodal, že nás nejedna ekonomická krize poučila, že manažeři dělají chyby stejně jako jiní lidé. Manažeři prostě nejsou nijak výjimeční.

Právního filozofa prý také překvapilo, jak vystrašení čeští občané byli. Ačkoli je Česko jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, všechny strany voliče ujišťovali, že budou bojovat a jejich bezpečí.   

Vzhledem k tomu, co se děje a jak je politická scéna rozdrobená, se může také stát, že se bude o nové vládě dlouho vyjednávat a nezačne se „makat“, jak by si to přál Babiš.

Macek dal právnímu filozofovi za pravdu. „Myslím si, že ČSSD doplatila na to, že její volební ikonou byl ministr vnitra s puškou,“ kroutil hlavou politolog. Tímto jednáním prý jen nahrál Okamurovi, protože předsedovi SPD voliči věřili, že myslí vážně to, co říká.

Pokud jde o sestavování koalice, Macek nastínil určité řešení. „Nejlepším řešením by byla jednobarevná menšinová vláda, pro kterou si Babiš vyjedná podporu u menších stran, kterým nechá parlamentní výbory,“ pravil Macek. Babiše by podle jeho představy mohli podepřít Piráti a Starostové, kteří by Babiše kontrolovali právě skrze hlasovací výbory. A pak by bylo na Babišovi, aby si pro každý zákon vyjednal podporu. To je ostatně systém menšinového vládnutí, který si vyzkoušely státy na severu i na jihu Evropy.

Přibáň poukázal na slabé místo úvahy politologa Macka. „To je zajímavé, co říká Lukáš Macek, ale to funguje v zemích, kde u těch stran víme, co od nich můžeme očekávat. Ale my to nevíme. Co jsou ti Piráti zač? Je to nová levice, nebo je to jen skupina chaotů, kterým jde o digitalizaci vády, ale už ne o vládu samotnou?“ ptal se Přibáň.

Kysela také zpochybnil, že by se podařilo dosáhnout takovéto vlády. Když dostal znovu slovo Macek, podotkl, že hovořil jen o teoretické možnosti, ale ani on příliš nevěří v její naplnění, když se dívá do historie Česka. Naše země si prošla menšinovou vládou, ale v jakési pokřivené podobě zachycené v opoziční smlouvě.

Teoreticky je také možné, že půjdeme k předčasným volbám. Možná právě na to Andrej Babiš hraje, protože může říkat: Milí voliči, tradiční strany mi neumožnily vládnout, dejte mi víc hlasů, abych to dokázal i bez nich. Macek tuto variantu nevyloučil, ale upozornil Babiše, že to s tou tvrdou rétorikou nesmí přehnat, aby si neodradil voliče. V zájmu dalších stran ale předčasné volby příliš nejsou, tudíž k nim prý spíše nedojde.

Voliči práce a sociálního státu volili manažera – miliardáře

Moderátor Václav Moravec následně představil průzkumy, podle kterých hnutí ANO bodovalo především u voličů starších šedesáti let. V této věkové skupině hnutí ANO v podstatě dosáhlo na 40 procent. Hnutí ANO ale dokázalo oslovit i vzdělané manuálně pracující občany. „Voliči práce a sociálního státu volí manažera – miliardáře a nevolí strany, které v tom minulém století byly reprezentanty tohoto sociálního státu,“ shrnul volební průzkumy Moravec.

Přibáň mu dal v zásadě za pravdu. Ve prospěch hnutí ANO pak mluví i to, že Andrej Babiš doslova chodil ode dveří ke dveřím, přímo oslovoval voliče a lidé si pak řekli: on bude mluvit za nás. A dali mu hlas.   

Když se dostal ke slovu Kysela, potvrdil slova Jiřího Přibáně. „Náš svět je stále složitější a voliči hledají někoho, kdo jim společnost přetaví do srozumitelné podoby. Ty věci nejsou tak složité, jak vám ty tradiční strany říkají. Ono je to jednodušší,“ zaznělo z úst ústavního právníka.

Kromě toho se v těchto volbách také hrálo se strachem lidí, kupříkladu strachem z migrantů, byť tu migranti nejsou. „Jsou věci, které v politice dělat nemáte, nemáte pracovat se strachem, protože když to děláte, tak se dostanete do fáze, ve které říkáte: Váš soused vás bude chtít zabít, pojďte ho zabít první. Takhle vypukly Balkánské války,“ varoval ústavní právník.

Jiří Přibáň posléze propojil sněmovní a prezidentské volby. „Parlamentní volby zase nedopadly až tak špatně. Žádná ze stran nemá absolutní většinu a sněmovna bude laboratoří dalšího politického směřování v této zemi,“ podotkl právní filozof. Pokud se ale prezidentem stane prezident Miloš Zeman, ještě se můžeme divit. „To je prezident komplexů, to  není přece prezident Zeman. Tato země má na víc než jen na prezidenta, který upoutá nějakým kontroverzním prohlášením,“ apeloval na občany Přibáň. Kysela však jeho optimismus okamžitě zchladil.  

„On je prezidentem zapomenutých, opuštěných, zrazených, zkrátka lidí z malých obcích, kteří mají pocit, že neprofitují z úspěchů země, protože žijí v obcích, kde je málo rozvinutá veřejná doprava, žijí v obcích, kde mají málo placenou práci,“ poznamenal Kysela na adresu Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Všichni tři hosté se nakonec shodli na tom, že není úplně dobře, když během sestavování vlády současně poběží prezidentská volební kampaň, protože hrozí, že prezident bude celý proces spíše brzdit, aby se zviditelnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…