Moravec pálil: Chce ANO nevzdělané voliče? Studenti do ČT přišli mluvit s Plagou

14. 2. 2021 14:40

Ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga se v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize ocitl v přímé konfrontaci se studenty ze středních škol v Karlových Varech, Praze a Mostu. „Je v zájmu hnutí ANO, aby voliči nebyli vzdělaní?“ zeptal se Moravec ve vysílání. Poté si vyslechl, jak bude vypadat návrat studentů do škol. Pozvaní maturanti vyjádřili několik obav.

Moravec pálil: Chce ANO nevzdělané voliče? Studenti do ČT přišli mluvit s Plagou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
reklama

Žákům a studentům podle psychologů velmi schází kontakt s vrstevníky. Maturanti Adéla, Jiří a Dominik se u Moravce shodli, že se chtějí vrátit do tříd, i když se jim zdá, že pravidelné testování studentů na covid může být náročné. Adéla upozornila, že u ní na gymnáziu jsou 4 maturitní ročníky. „A přece do té školy nepřijde 120 lidí najednou,“ kroutila hlavou slečna.

Plaga sliboval, že se studenti do škol vrátí. Teď se prý hledají cesty, jak to zařídit.

„Myslím si, že je velmi pravděpodobné, že se maturanti vrátí do škol, ale řeknu, i když mě za to část společnosti nebude mít ráda, když řeknu, že to záleží na každém z nás. V těch vyspělých zemích se školy zavíraly jako poslední. To se nám nepovedlo,“ posteskl si Plaga. „A otevíraly se jako první,“ dodal.

V tuto chvíli se prý řeší, jaké covidové testy používat, aby byl návrat žáků do škol co nejbezpečnější. „Já bych byl rád, aby se děti konečně vrátily do škol. Věřím, že konečně v té společnosti pochopíme, že konečně vrátíme děti do škol,“ zdůraznil Plaga.

Maturant Jirka chtěl slyšet, zda už jsou objednané testovací sady pro maturanty – a Plaga oznámil, že prozatím objednány nejsou. Prý ale doufá, že se všechno zvládne zařídit během čtrnácti dní.

Moravec poté chtěl vědět, proč se otevření škol neřešilo už dřív. „Je v zájmu vašeho hnutí, aby voliči nebyli vzdělaní?“ otázal se moderátor.

„Není to v zájmu nikoho. Nikdo nechce hloupé generace,“ zdůraznil ministr. Ale jedním dechem dodal, že po otevření škol bude možná nutné utáhnout opatření jinde, aby se epidemická situace dál dramaticky nezhoršovala.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Student Dominik si však postěžoval, že se nezdá, že by pro celou společnost bylo školství na prvním místě. „Všichni chtějí vědět, kdy se otevřou obchody, kdy se otevřou skiareály. To školství v těch otázkách není prioritní,“ poznamenal.

Maturant Jiří ale před kamerami prohlásil, že by úplně nevěděl, jak má situaci řešit, kdyby seděl v křesle ministra školství. „Já tam sedět, tak sám nevím, jak bych to řešil, jsme opravdu ve složité situaci,“ řekl.   

Všichni hostě se ale shodli v tom, že maturanti, kteří brali přípravu na maturitu poctivě, se připravovali i v dálkové výuce a mají šanci maturitu zvládnout např. tréninkem didaktických testů z minulosti.

Plaga doplnil, že ředitelé škol dostali prostor upravit si školní část maturity, jak uznají za vhodné, takže se může stát, že maturanti se v této části dočkají nějaké úlevy. Jenže je také možné, že ředitel k žádné úlevě nesáhne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …