Morawiecki to vytmavil Leyenové v Bruselu: Dvojí metr. Urážíte nás

20.10.2021 16:10

Polsko je v Bruselu opět na tapetě. Důvodem je tentokrát rozhodnutí varšavského Ústavního soudu, které rozhodlo o přednosti polské ústavy před evropským právem v otázce soudcovské reformy. V úterý došlo přímo na plénu EP ke střetu Ursuly von der Leyenové s polským premiérem Mateuzsem Morawieckým.

Morawiecki to vytmavil Leyenové v Bruselu: Dvojí metr. Urážíte nás
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Střet začala Ursula von der Leyenová, která rozhodnutí Ústavního soudu nazvala „vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku“.

Již předtím stejně jako ostatní evropští činitelé hrozila, že vymáhání evropského práva v Polsku bude zajištěno všemi prostředky.

Pokračovala dalším útokem na polský Ústavní soud, který podle předsedkyně eurokomise není ani nezávislý, ani legitimní. Polsko musí počítat s odvetou ze strany EU, ještě se podle Leyenové rozhodne, jestli sankce bude finanční, nebo právní.

Pak si vzal slovo předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Na úvod uvedl, že Polsko EU podporuje, jeho vláda je součastí tohoto většinového názorového proudu, ale že aktuálně se bohužel musí cítit chováním bruselských úředníků uraženo.

Poláci jsou podle něj v poslední době čím dál více znepokojeni směrem, kterým se EU ubírá. Rovněž jsou zklamáni, že unijní instituce uplatňují vůči členským zemím dvojí metr.

V tomto konkrétním případě je Polsku vyhrožováno sankcemi, zatímco když před dvěma roky německý Ústavní soud vydal velmi podobné stanovisko k přednosti vnitrostátního práva před unijním, nikdo si podobné výhrůžky nedovolil.

„Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem,“ znělo na půdě Evropského parlamentu od polského premiéra. Výhrůžky, které jsou v těchto dnech Polsku adresovány, jsou podle něj „nedemokratické praktiky“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…