Britský deník připomíná, že Saúdská Arábie, Katar, Spojené arabské emiráty a další státy z tohoto regionu finančně podporují uskupení, která usilují o pád Asadova režimu. „Konflikt v Sýrii považují také za boj o vliv na celém Blízkém východě se svým úhlavním nepřítelem Íránem. Na rozdíl od západních vůdců státy Perského zálivu stále trvají na tom, že současný syrský prezident musí neprodleně odejít ze své funkce. Nic na tom dle jejich názoru nemění ani přítomnost ruských vojenských sil v zemi,“ uvádí Guardian a cituje jasné stanovisko saúdského ministra zahraničí Adel Al-Jubeira, podle kterého pro Asada v Sýrii neexistuje žádná budoucnost.
Saúdský ministr nevyloučil, že pokud Asad neodstoupí na základě politických rozhodnutí, v úvahu může připadat i vojenské řešení. Je ovšem zřejmé, že ruské vojenské angažmá v Sýrii představuje velkou překážku také právě pro státy Perského zálivu. „Ruská intervence zejména Kataru, Saúdské Arábii a Turecku skutečně nehraje do karet. Je pravděpodobné, že v případě těchto států vyvolá silnou reakci, jež přispěje k další eskalaci,“ cituje Guardian vyjádření Juliena Barnese-Daceyho z Evropské rady pro zahraniční vztahy. V podobném duchu uvažují i další odborníci. „Od začátku občanské války v Sýrii bylo jasné, že Rijád považuje pozici Asada za neudržitelnou. Stejně tak je zřejmé, že nedávná eskalace napětí ze strany Ruska a Íránu učiní region ještě nestabilnějším,“ dodává Mohammed Alyahya z Centra krále Faisala pro výzkum a islámská studia v Rijádu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro