Možná zaplatíme dvakrát! Čunku, konec pofidérních dohod, zní od opozice na Zlínsku

26.08.2020 14:17

Radní Zlínského kraje schválili dodavatele projektové dokumentace na novou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích. Zakázku získalo sdružení Nová nemocnice – Zlín. Věcí se však stále zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a opozice upozorňuje i na spojení s jednatelem Martinem Šamajem. Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) zakázku označil za ‚skandální‘ a ukázal na nesrovnalosti v oblasti studií projektů. „Ten, kdo zpracovával zadávací řízení výběrového řízení pro kraj, má k dispozici více hotové práce, kterou navíc v případě, že se sám přihlásí do výběrového řízení, dostane zaplacenu dvakrát,“ poznačil a Čunka veřejně vyzval, aby veškeré detaily výběrového řízení okamžitě zveřejnil.

Možná zaplatíme dvakrát! Čunku, konec pofidérních dohod, zní od opozice na Zlínsku
Foto: Archiv PL
Popisek: Opoziční zastupitel Zlínského kraje Michal Dvouletý

Anketa

Máte důvěru ve zdraví prezidenta Zemana? (Ptáme se od 26.8.2020)

86%
14%
hlasovalo: 8795 lidí
Stavbu nemocnice dlouhodobě prosazuje zlínský hejtman (KDU-ČSL). Dle něj tak nyní bude možné brzy přistoupit k podepsání smlouvy. „Rozhodnutí o výběru projektanta jsme učinili z důvodu procesního dokončení veřejné zakázky. Po definitivním rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tak budeme připraveni podepsat smlouvu,“ uvedl Čunek pro ČTK.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se již dříve vyjádřil, že je soutěž v pořádku, na přelomu července a srpna však obdržel rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí, o kterém rozhodne do tří měsíců. Proti podmínkám v zadávacím řízení soutěže podala námitku společnost JIKA-CZ z Hradce Králové, právě od té pochází i rozklad.

Členem sdružení ‚Nová nemocnice – Zlín‘ je jihlavská projekční firma Penta Projekt, pražská architektonická a projekční kancelář Casua a společnosti atelier-r a smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Právě spojení Šamaje se již dříve setkávalo s kritikou od opozice. Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) upozornil, že kraj dal v soutěži potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii nové nemocnice, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta. Předprojektovou přípravu zpracovávala Šamajova společnost.

„Jinými slovy ten, kdo zpracovával zadávací řízení výběrového řízení pro kraj, má k dispozici více hotové práce, kterou navíc v případě, že se sám přihlásí do výběrového řízení, dostane zaplacenu dvakrát,“ ozval se již dříve Dvouletý.

„Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil,“ opáčil na to Čunek. Podle kraje totiž Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný.

Dvouletý schválení zakázky na projektanta krajskou radou měsíc před krajskými volbami považuje za skandální. Hejtman by měl podle něj zveřejnit detaily výběrového řízení.

„Lukrativní kšeft za údajně 351 milionů Kč (plus DPH) přihrála skupině firem v čele s Martinem Šamajem, který od samého začátku připravuje za miliony z krajského rozpočtu projekt nové nemocnice. Potvrdily se tak mé obavy, že je tato zakázka od samého začátku šitá někomu konkrétnímu na míru, a že byla vypsána zcela netransparentně,“ komentoval.

Dle něho je zarážející, že se tak děje navíc ve chvíli, kdy výběrové řízení stále podléhá posuzování ÚOHS.

Ing. Michal Dvouletý, MBA

  • Soukromníci
  • zastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
  • krajský zastupitel

„Navíc jsem velmi překvapen, že ze dvou předložených nabídek dala krajská rada přednost právě nabídce Martina Šamaje a spol., která je podle dostupných informací o 80 milionů Kč dražší než nabídka druhého z účastníků výběrového řízení! Je zarážející, že tuto skutečnost se kraj snaží zatajit a nijak nevysvětlil důvody, které vedly k výběru předražené nabídky,“ dodal opoziční politik s tím, že požádá, aby celé výběrové řízení prověřil také kontrolní výbor krajského zastupitelstva.

Připomenul rovněž i samotné schválení, při němž byl investiční záměr nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích schválen krajským zastupitelstvem většinou pouze jednoho hlasu.

Výstavba nové nemocnice ve Zlíně je dle Dvouletého natolik kontroverzním tématem, že by o zastavení či pokračování projektu měli rozhodnout voliči v říjnových volbách. „Je skandální, že se současné vedení kraje snaží bez ohledu na vůli voličů zavázat kraj ke stamilionovým výdajům, které mají navíc skončit na kontech zřejmě předem známých firem. V této souvislosti je logické se ptát, co je příčinou tak extrémního tlaku na schválení této zakázky,“ poukazuje.

Čunka pak veřejně vyzval, aby zveřejnil veškeré detaily výběrového řízení. „Je nejvyšší čas skoncovat s manipulacemi a pofidérními dohodami,“ uzavřel.


Kraj dodavatele projektové dokumentace vybíral ze dvou uchazečů, druhým bylo také sdružení čtyř firem. „Váha hodnoticích kritérií byla nastavena v poměru 40 procent nabídková cena, 30 procent lhůty plnění, 20 procent zkušenosti hlavního inženýra projetu s podobným typem zakázky a 10 procent zkušenosti BIM koordinátora pro modelování staveb v 3D,“ uvedla pro ČTK mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

9:49 Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

Americký tvůrce komiksů, hlasitý liberální volič, ale také scenárista a televizní producent Gerard F…