Mrazivé scénáře, pokud se Česko odvrátí od Západu. Je jich pět

08.12.2018 15:48

Co by se stalo, když by se Česko odklonilo od Západu? Nad tím zauvažovala skupina liberálně orientovaných odborníků, jež připravila pět scénářů, co by se stalo, kdyby se Česko odklonilo od Západu. Píší to Lidové noviny.

Mrazivé scénáře, pokud se Česko odvrátí od Západu. Je jich pět
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU
reklama

Analýzu přinesla skupina liberálně orientovaných novinářů, aktivistů a analytiků ze zemí Visegrádu. „Představa o ideální střední Evropě se vznáší nad celým tímto intelektuálním cvičením: region, který je demokratický a respektuje občanská práva, který ekonomicky vzkvétá a poskytuje svým lidem rostoucí prosperitu, který je plně integrovaný v širší komunitě evropských národů a který je v míru sám se sebou i svými sousedy,“ uvádějí analytici. 

Své scénáře pak pojmenovávají chytlavě: Triumf antiliberalismu, Roztříštěný střed Evropy, Sňatek z donucení, Středoevropské jaro 2.0 a Bezpečnostní vakuum. Všechny současně, jak uvádějí autoři, však nastat nemohou. Všechny jsou prý také věrohodné, ale nikoli nevyhnutelné. 

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9986 lidí
Jak dále píší analytici, tři scénáře končí izolací střední Evropy, opuštěním tradičních partnerů a přimknutím se k východním autokraciím. „Zbylá dvě libreta končí hlubší evropskou integrací, ovšem není to zadarmo. Aby se zvrátil negativní sentiment Čechů, Slováků, Maďarů a Poláků, bude to podle autorů studie chtít pořádnou ránu. Ekonomickou krizi, přírodní katastrofu, masivní korupční skandály, nezvladatelný příliv běženců z východu, kteří prchají před ruskou expanzí; to všechno buď separátně nebo dohromady. Jedna verze praví, že pod tíhou strastí si Středoevropané uvědomí, že jim Unie vždycky přijde na pomoc, a sami racionálně zhodnotí, že takhle se mají nejlépe a nejbezpečněji,“ konstatují Lidové noviny s tím, že v druhé verzi se o proměnu poměrů v sympatizování s EU postará mládežnické hnutí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…