Mrzí mě práce Jiřího Dienstbiera. Není moc vidět, říká poslanec a šéf ČSSD v Ostravě

05.03.2015 13:32

38.SJEZD ČSSD Sociálně demokratický poslanec a předseda stranické okresní organizace v Ostravě Adam Rykala v rozhovoru ParlamentníchListů.cz zmínil, že sice občas slýchává od členů ČSSD kritiku na moravskoslezské ministry Lubomíra Zaorálka a Miroslava Němečka, ovšem on osobně prý jejich práci oceňuje. „Jediné, co mne mrzí, je práce Jiřího Dienstbiera, ten moc vidět není. Odstoupil z vedoucí pozice při přípravě služebního zákona, to vidím jako velmi nešťastné,“ poznamenal kriticky Rykala. Co se týče práce uvnitř strany uvnitř, tak je přesvědčen o tom, že ČSSD musí změnit styl komunikace.

Mrzí mě práce Jiřího Dienstbiera. Není moc vidět, říká poslanec a šéf ČSSD v Ostravě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za ČSSD Adam Rykala
reklama

Co vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

Od posledního sjezdu je ČSSD zajisté mnohem sjednocenější. Jak víme, došlo k mnoha situacím, kdy museli být voliči značně znepokojeni s rozkoly uvnitř strany. Po peripetiích, kterými jsme si prošli, jsme jednotná moderní strana, která od loňských komunálních voleb již v preferencích dotahuje populární ANO. Uspěli jsme určitě všemi pozitivními kroky, které jsme prosadili jako největší vládní strana. Většina našich slibů prací našich ministrů byla splněna. Na rozdíl od našich koaličních partnerů, zvláště ANO, máme splněny ty cíle v těch termínech, které jsme si stanovili. Zvolení funkcionáři se osvědčili všichni. Jsou populární, mají za sebou výsledky.

Jak hodnotit postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

Jak jsem odpověděl v rámci otázky o úspěších naší strany, plníme náš program, jak jen to jde. Díky vyjednávání našich lidí je vláda spíše levicová, než středová. Naši koaliční partneři uznali naše návrhy jako návrhy celé jednotné vlády a pomáhají nám plnit naše sliby. Členové vlády rovněž dělají, co mohou. Občas slýchávám od našich členů kritiku na moravskoslezské ministry, pány Zaorálka a Němečka, nicméně kromě pár menších zaváhání se i oni snaží a já jejich práci velmi oceňuji. Jediné, co mne mrzí, je práce pana Dienstbiera, ten moc vidět není. Odstoupil z vedoucí pozice při přípravě služebního zákona, to vidím jako velmi nešťastné. Pan premiér je na koaliční partnery poměrně tvrdý, občas si však také říkám, zda by neměl přitlačit. Pokud je ale nechceme z koalice vyhnat, kompromisy se občas dělat musejí. Myslím si, že bychom neměli přestat tlačit na růst minimálních mezd a rozvoj rezortů ANO. Hlavně doprava a spravedlnost by měla začít pracovat efektivně, tam nevidím žádné hmatatelné výsledky.

Jak hodnotíte prezidenta republiky, který je bývalým předsedou ČSSD? V čem s ním souhlasíte a co mu vyčítáte? Slyšíte vůči prezidentovi na svém okrese spíše podpůrné, nebo odmítavé hlasy, přičemž se ptáme jak na hlasy z členské základny, tak širší veřejnosti?

Prezident republiky je svéráz, na kterého si musíme zvyknout. Myslím si ale, že jeho silné postoje vůči mezinárodnímu terorismu jsou ve světě i u nás doma vnímány poměrně pozitivně. Za to bych jej třeba pochválil. Ve straně se o panu prezidentovi spíše nediskutuje. Řešíme naši vládní a zastupitelskou politiku, tu mohou naši členové ovlivnit, tak o ní také rádi diskutují. Ve svém okolí vnímám spíše pozitivní názory na hlavu státu.

Pokud se vrátíme do období tzv. lánského puče... Jak tuto událost zpětně reflektujete?

Myslím si, že to bylo vše unáhlené. Nikdo pořádně nevěděl, co se děje, proč se hlasuje o tom, či tamtom. Myslím si, že to bylo velmi nepřehledné období a zároveň také nepříjemné pro nás všechny. Poučili jsme se a nyní pracujeme společně na prosazování programu, za který jsme byli zvoleni.

V posledním roce se široce debatuje o zahraniční politice, zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Terčem kritiky bývá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za svou, dle některých členů ČSSD, příliš prozápadní pozici. Někteří představitelé ČSSD si přejí vyváženější pozici vůči Rusku. Pravicová opozice současně kritizovala Bohuslava Sobotku za „mnichovanství“, když si přál vyjednávat o výjimkách ze sankcí proti Rusku. Jak Vy hodnotíte všechny tyto i jiné aspekty politiky, kterou prosazovala, nebo by dle vás měla prosazovat ČSSD v rámci krize na Ukrajině? Jak hodnotit Sobotku a Zaorálka?

Zahraniční politika je velmi složitá věc. Opozici se to vždy lépe mluví, média často dezinterpretují prohlášení našich politiků. Nevidím rozkol v názorech pánů Sobotky a Zaorálka.

Jak hodnotíte práci hejtmanů, primátorů a dalších krajských a komunálních představitelů ČSSD? Které z nich považujete za dobře pracující a které ne? Co dle vás řekly o jednotlivých organizacích a skupinách uvnitř strany komunální volby?

Naši hejtmani a primátoři dělají svou práci dobře. Trochu mne mrzí situace v Karlovarském a Ústeckém kraji. Obecně však děláme, co můžeme, a to i tam, kde jsme v opozici. Strašně dobře si vede náš hejtman Miroslav Novák, a to i přes mediální útoky na jeho osobu. Za ním jsou opravdu vidět pozitivní výsledky jeho práce a práce jeho kolegů. Komunální volby nám daly žlutou kartu. Velmi jsme oslabili, a to i v našich tradičních levicových regionech. Doufám ale, že práce našich zastupitelů v následujícím roce přivede voliče k urnám s kartami oranžovými – volebními lístky ČSSD – a maximálně nás podpoří.

Prezident Zeman není pozván na sjezd ČSSD. Je to chyba? Měl by být pozván dodatečně? Případně, jste pro to, aby byl vznesen přímo na sjezdu požadavek na účast prezidenta?

Nemyslím si, že je to chyba. Je to volební sjezd, na kterém řešíme vedle voleb vedení také změnu stanov. S panem prezidentem se jistě můžeme setkat při jiné příležitosti.

Kteří kandidáti mají jistý váš osobní hlas při boji o funkce místopředsedů a 1. místopředsedy? A které kandidáty podpoří vaše okresní organizace? Podpora Bohuslavu Sobotkovi, coby jedinému kandidátovi na předsedu, je z řad delegátů vašeho okresu bezvýhradná?

Ano, je tomu tak. Pan Sobotka v současnosti nemá relevantního protihráče, který by jej mohl nahradit, jak v křesle předsedy ČSSD, tak v křesle premiérském. Určitě nechceme dopadnout jako Slováci ve dvojvládí na pravici, kde premiérka Radičová zároveň nebyla předsedkyní strany. Z našeho kraje má podporu na 1. místopředsedu pan ministr Chovanec, na řadové místopředsedy ministr Zaorálek, ministryně Marksová, paní Arnoštová a pan Starec.

Které věci se dle vás musí v ČSSD změnit, aby strana fungovala lépe? Dokáže při současném kurzu udržet svou pozici dominantní politické síly v České republice? Které hrozby jí tuto pozici mohou sebrat a jak se s nimi má strana vypořádat?

Rozhodně musíme změnit styl komunikace uvnitř strany. Nemůžeme dovolit, že místo vnitrostranické diskuse lidi sepisují petice, stížnosti a zakládají vlastní strany. Musíme se naučit naslouchat a zároveň respektovat většinový názor při zachování ochrany toho menšinového. Naši největší hrozbou je hnutí ANO, které stále expanduje. Pokud si však udržíme dnešní kurz a nadále se budeme definovat jako největší levicová strana s jasným programem, pak nemám obavy o budoucnost sociální demokracie.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…