Roman Prymula v rozhovoru pro Deník.cz poznamenal, že v Evropě pandemie koronaviru ustupuje. Platí to téměř o všech zemích. Zle je jen ve Velké Británii a částečně také ve Švédsku. Ale v Latinské Americe zatím vůči koronaviru rozhodně není vyhráno, takže se stále musíme mít na pozoru. I když se virus mění a kupříkladu na Dole Darkov nakazil nemalé množství horníků, zdá se, že virus už není tak smrtelně nebezpečný.
„U virů nikdy nelze nic tvrdit s jistotou. Když se podíváme na hrozbu ptačí chřipky, tak tam se vybíjejí velkochovy drůbeže, třeba 120 tisíc kuřat, jenom proto, aby nedocházelo k pasážování. Tím, jak se virus na kuřatech neustále množí, je větší riziko, že nějaká z mutací může být životaschopná, přenese se na člověka a začne se šířit jako ne zcela banální onemocnění. Tady je to něco podobného. Jsme svědky masivní celosvětové pandemie, kdy je postiženo velké množství osob, a může se stát, že virus zmutuje. Zatím ale nemáme signály, že by mělo jít o nějakou zásadní proměnu,“ upozornil Prymula.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp