Muži stále vydělávají víc než ženy. Rozdíly se navíc prohlubují

08.09.2013 19:56

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který sleduje rozdílný vývoj platů u mužů a žen od roku 2006, se rozdíl mezi platy prohloubil o zhruba 700 korun na více než 3900. Ačkoli existují místa, kde jsou ženy za stejnou práci placeny lépe než muži, ve většině profesí je tomu naopak.

Muži stále vydělávají víc než ženy. Rozdíly se navíc prohlubují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Platově lépe jsou na tom ženy oproti mužům například ve státní správě, na některých pozicích spojených s uměním, kuriózní je také rozdíl v platech striptérek a striptérů, kde ženy berou i dvakrát tolik co jejich mužské protějšky, jak uvádí server EuroZprávy.cz. Stále ovšem platí, že v drtivé většině případů si více vydělá muž.

Rozdíl se prohlubuje

Již v roce 2006, kdy ČSÚ začal sledovat vývoj platů u mužů a žen, se ukázalo, že muži jsou placeni v průměru lépe. Hodnota uprostřed platového pásma u mužů, takzvaný medián, činila začátkem roku 2006 až 16 617 korun. Ženy měly platy o více než 3200 korun nižší.

Rozdíl v ohodnocení jednotlivých pohlaví se ale za posledních sedm let ještě prohloubil o asi 700 korun. "Během druhého čtvrtletí 2013 vzrostl plat mužů na 22 769 korun, zatímco žen na 18 836 korun," citují EuroZprávy.cz statistiku ČSÚ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …