My jsme platy zmrazili a zdanili náhrady, vypálila Langšádlová na Faltýnka

01.12.2014 22:40

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje uvedl, že nápad poslanců zvýšit si plat o 14 procent považuje za „nenažranost" a pokud se mu takový zákon dostane na stůl, hodlá ho vetovat. Poslanci ANO deklarovali, že se ztotožňují s původním návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který zpočátku chtěl peníze poslancům navýšit jen o procento.

My jsme platy zmrazili a zdanili náhrady, vypálila Langšádlová na Faltýnka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Helena Langšádlová
reklama

Jak to nakonec skutečně bude s poslaneckými platy? O tom v pondělních Událostech, komentářích České televize diskutovali předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a poslankyně, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Systémové řešení

Politici by se v tuto chvíli měli přestat dohadovat a zvýšit platy o jedno procento, jak předpokládal původní vládní návrh, a v budoucnu by měl být připraven mechanismus k růstu platů poslanců. Tak to viděl Faltýnek.

Langšádlová se do něj ale ostře obula. „Když jsme my byli u vlády, tak jsme zmrazili platy poslanců a zdanili jsme poslanecké náhrady. Teď je na tahu tato koalice. Tato otázka mohla být už dávno vyřešena," vypálila. Faltýnek ale ihned přešel do protiútoku. Platy poslanců už mohly být projednány, kdyby opozice nesahala k obstrukcím. S tím ale poslankyně nesouhlasila. Vláda mohla prosadit úpravy na mimořádných schůzích. Měla většinu při jejich svolání i prosazení zákonů. Místo řešení takovýchto věcí se ale často mění program sněmovny, nečekaně přibývá mimořádných schůzí a podobně.

A jak by tedy mělo vypadat budoucí systémové řešení? „Já myslím, že by to mělo být navázáno na platy ve veřejné správě s určitým koeficientem," poznamenala dál Langšádlová. Definitivní slovo ale zkrátka bude muset přinést koalice. Jasné odpovědnosti si je vědom i Faltýnek, který vyjádřil pochopení pro určitou rezervovanost opozičních stran. Původně totiž v Poslanecké sněmovně vznikla dohoda všech, kterou ale nakonec vládní koalice porušila. Jde o dohodu nad výše zmíněnými 14 procenty k poslaneckým platům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…