My podporujeme mladé pravicovým způsobem, rozčiloval se v Partii Pospíšil. Filip se jen smál

15.09.2013 12:37

Volby se blíží a spolu s nimi narůstá i vzájemná nevraživost mezi jednotlivými politickými stranami z opačných konců politického spektra. Důkazem toho byl i střet mezi místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem v pořadu Partie na televizi Prima family.

My podporujeme mladé pravicovým způsobem, rozčiloval se v Partii Pospíšil. Filip se jen smál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jíří Pospíšil

Zatímco Filip nařkl ODS z toho, že se stala symbolem korupce a stranou, která neumí přeměnit svá slova v činy, Pospíšil označil KSČM za nástupkyni KSČ. „Komunisté po několik desetiletí škodili naši zemi a dodneška se z toho zotavujeme. Myslím, že i levicově orientovaní voliči se raději rozhodnou pro demokratické levicové strany než pro subjekt s takovou minulostí,“ prohlásil místopředseda občanských demokratů.

Účast komunistů ve vládě je pro Pospíšila děsivá představa. „Doufám, že pravicoví voliči nenechají volby být a zabrání levicovému tsunami, které tady hrozí,“ zadoufal. Prozradil také, že v případě úspěchu ODS ve volbách se jako nejpravděpodobnější koaliční partneři jeví TOP 09 a KDU-ČSL.

Průzkumy však úspěchu ODS ve volbách příliš nefandí. Podle Pospíšila je to z části způsobeno i tím, že v médiích jsou připomínány pouze negativní činy vlády, zatímco ta pozitiva bývají opomínána. Připomněl, že za vlády Petra Nečase čelila země hluboké ekonomické krizi, kterou úspěšně přestála, zmínil i sedmou nejnižší nezaměstnanost v Evropě a počátek vyšetřování korupčních kauz.

Filip: S totalitní KSČ nemáme nic společného

Jakékoliv označení KSČM za nedemokratickou stranu její šéf hlasitě odmítal. „KSČM je politickou demokratickou stranou, která má od roku 1990 vlastní historii. Historie KSČ není naše,“ zdůraznil. A to prý i přesto, že například členka KSČM Marta Semelová se netají svým pozitivním vztahem ke způsobu politiky KSČ. „Byl bych těžko za demokrata, kdybych nerespektoval názory jiných,“ odvětil Filip.

Do Semelové se kriticky opřel i Pospíšil, který pronesl, že on sám nemá nic proti levicové politice jakožto součásti moderního politického spektra, ale právě ona prý prosazuje rétoriku 50. let, která podle jeho názoru standardům demokratické levice neodpovídá.

„Myslím si, že kdybychom nebyli demokratickou stranou, tak bychom vyškrtávali lidi z kandidátek podle jejich názorů,“ odpověděl mu Filip a poukázal na to, že místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který se objevil na druhém místě kandidátky, představuje jiné křídlo komunistické politiky, a tak si voliči přijdou na své. Podle něj je navíc KSČM trvalou součástí demokratického systému a neočekává, že by z něho byla někdy vytlačena.

Svaz mladých komunistů není součástí KSČM

Děs a hrůza z mladých neostalinistů. Tak se prezident Miloš Zeman vyjádřil v televizi o Svazu mladých komunistů Československa. Pospíšil s úsměvem poznamenal, že se konečně alespoň v jedné věci se Zemanem shodne, zatímco Filip se od činností tohoto občanského sdružení distancoval s tím, že se stranou KSČM nemá nic společného. „Pro mě je důležité, jak se chovají mladí členové KSČM, tento Svaz k nám nepatří. Všichni jsme byli v mládí radikální, musíme se naučit korigovat své myšlenky,“ podotkl.

Pospíšil však pronesl, že komunisté nejsou reformovatelní a kdokoliv je vezme s sebou do vlády, bude se podílet na působení totalitní strany v zemi a poškodí tak demokracii. „Používáte předvolební rétoriku. Kdybych jí taky použil, tak řeknu, že voliči ODS budou volit prohloubení krize v republice a korupci,“ odrazil jeho kritiku Filip. Podle Pospíšila by však poškodilo demokracii to, kdyby se ODS do Poslanecké sněmovny neprobojovala vůbec, protože pak by se prý ztratila vyrovnanost mezi pravicí a levicí.

Pospíšil: Není kolektivní vina za korupční kauzy

Jakoukoliv spojitost s korupcí Pospíšil důrazně popřel. „Neexistuje kolektivní kauza. Korupce je spjatá se všemi stranami, ale jediná ODS zapříčinila její vyšetřování,“ řekl, načež mu Filip vpálil, že se jedná o důkaz rozporu mezi slovy a činy. „Nemáme se přiklánět ke kolektivní vině a na druhou stranu nám klidně přiklepnete vinu za KSČ. ODS prostě nejde věřit,“ rýpl si. Pospíšil mu vzápětí vpálil, že míchá švestky a jablka, konkrétně kolektivní odpovědnost za ideologii své strany a kolektivní odpovědnost za trestný čin člena strany.

V souvislosti s volebním programem ODS Pospíšil zopakoval, že strana odmítá zvedat daně. „Domnívám se, že pro tuto zemi je potřeba, aby se daně nezvedaly. Teď, když říkáme, že daně se zvyšovat nebudou, tak nám to opravdu věřte, už jsme poučeni. My chceme snižovat nezaměstnanost a podpořit mladé lidi,“ nechal se slyšet. Takový plán ale Filip označil ze strany ODS jako nereálný. Komunisté prý sami chtěli mladé lidi podpořit a bylo to podle jeho slov právě ODS, která jim házela klacky pod nohy. Pospíšil se však bránil, že ODS podporuje mladé lidi pravicovým způsobem.

KSČM chystá takzvanou milionářskou daň, která tvoří důležitý bod volebního programu KSČM. Bude prý představovat maximálně 32 procent pro lidi s příjmy vyššími než jeden milion korun. „Nezvyšujeme daně, ale diferencujeme je,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…