Myšlenky vládců se nekritizují, před nimi se v úžasu klaní. Spisovatel Vondruška rozebral v historickém kontextu dnešní „bruselské náboženství“

22.09.2018 9:28 | Zprávy

Spisovatel Vlastimil Vondruška má za to, že co svět světem stojí, lidé, kteří získají moc, si ji také chtějí udržet a jen velmi neradi mezi sebe pouštějí někoho, kdo by je mohl o moc připravit. A své poddané, případně i voliče se snaží přesvědčit, že jsou neomylní a dokážou dohlédnout dál než „plebs“. To platilo o středověkých královských rodinách stejně jako o dnešních politických stranách. I o Evropské unii.

Myšlenky vládců se nekritizují, před nimi se v úžasu klaní. Spisovatel Vondruška rozebral v historickém kontextu dnešní „bruselské náboženství“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

„První vlastností panovníka je, že má vždycky pravdu. Na toto téma existuje okřídlený vtip, který jsem si dovolil nepatrně aktualizovat: ‚V rámci zjednodušení pravidel připravila Evropská unie novou ústavu. Má jen dva články. Článek jedna zní – Brusel má vždycky pravdu. Článek dva zní – Nemá-li Brusel pravdu, platí článek číslo jedna.‘ Chce-li někdo vládnout, musí se logicky obestřít nimbem dokonalosti a neomylnosti," napsal spisovatel hned na úvod svého komentáře v sobotní MF Dnes.

I panovníci, i dnešní politici by ale měli vědět, že nejsou neomylní. Vondruška míní, že si to neuvědomují. Musí si být vědomi toho, že nejsou schopni uspokojit všechny své poddané nebo voliče. Mnohdy nedělají ta nejlepší rozhodnutí, ale jen rozhodnutí vynucená okolnostmi. A někdy dělají rozhodnutí vyloženě hloupá. Panovníci a politici však potřebují, aby lidé věřili v jejich neomylnost nebo alespoň v sílu demokratického rozhodování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…