NATO? Podvedli Gorbačova, uvedl v ČT Kavan. Vondra řekl, jak to bylo tenkrát s Jugoslávií

13.03.2019 7:51 | Zprávy

V rámci oslav 20. výročí vstupu do NATO přinesla ČT rozhovor s mužem, který smlouvu podepsal, bývalým ministrem zahraničí Janem Kavanem. Jeho pocity z členství v Alianci jsou prý smíšené. Na jednu stranu oceňuje bezpečí tím získané, ale vadí mu zásahy bez mandátu OSN. A zmínil i slib daný Michailu Gorbačovovi, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. O něco jiný pohled na tehdejšího ministra pak přinesl Deník N. Když šlo o postoj české vlády k bombardování Srbska, Kavan se prý schovával na Mauriciu.

NATO? Podvedli Gorbačova, uvedl v ČT Kavan. Vondra řekl, jak to bylo tenkrát s Jugoslávií
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan

Kavan uvedl, že pocity ze vstupu do Aliance má smíšené. Že jsme v NATO, nám podle něj zajistilo bezpečí. „To je nesmírně důležité, to nelze zpochybnit,“ říká bývalý ministr. Ale dodal, že nesouhlasil úplně se všemi vojenskými akty Aliance po vstupu Česka do ní. „Já oceňuju, že teď v poslední době se hodně hovoří v rámci Aliance, že by se měly omezit ty operace ‚out-of-area‘, tedy mimo území členských států NATO. K nimž došlo především potom, co jsme vstoupili, tedy především po útoku na dvojčata v září 2001. S tím mám trošičku problém, když takové operace nemají mandát bezpečnostní rady OSN. Já netvrdím, že je to naprosto nutné, ale v zahraniční politice, v koncepci, kterou jsem já předkládal a schválila ji vláda i parlament, tak jsme tam měli větu, že samozřejmě budeme čelit hrozbám, kterým čelí NATO jako integrální součást Aliance, ale že bychom považovali za vhodné, aby vojenské akce byly podpořeny mandátem bezpečnostní rady OSN,“ vysvětloval Kavan.

Martin Řezníček se pak bývalého ministra zeptal, zda válka v Afghánistánu zvyšuje bezpečnost členů Aliance. Kavan prohlásil, že to je téma k diskuzi, a on se dívá na to, zda jsou akce legální a legitimní, což není vždy totéž. Válka v Afghánistánu dle jeho názoru začala jako legitimní, ale po 17 letech se situace zase tak moc nezměnila, protože vláda kontroluje Kábul a Tálibán značnou část území. Takže chápe postoj Američanů, když chtějí začít vyjednávat.

Řezníček ho pak konfrontoval s názory prezidenta. Kavan vysvětlil, že s teroristy se nevyjednává, zvláště když jde například o únosy, ale nedělal by z toho absolutní pravidlo. „Neházel bych všechny teroristy do stejného pytle. Ve chvíli, kdy ti teroristé operují v rámci jednoho státu a neovlivňují bezpečí dalších států, což si myslím, že je situace právě v Afghánistánu, na rozdíl od Islámského státu, Al-Káidy a podobných...“ začal Kavan, ale Řezníček ho přerušil otázkou na poskytování útočiště mezinárodním teroristům. Kavan odvětil, že to bude určitě náplní jednání Američanů s Tálibánem. Pokud vyjednávání povedou k bezpečí a stabilitě v regionu, tak by byl Kavan pro.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČT , Kavan , NATO , Rusko , Srbsko , Vondra , Deník N

autor: kas

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…