NATO se oficiálně postavila na stranu Ukrajiny. A vyslala varování Rusku

13.04.2021 18:03

Šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby zastavilo provokace a deeskalovalo napětí. Zároveň varoval Moskvu před dalším shromažďováním svých vojenských sil u ukrajinských hranic. Píše to server iDNES.cz.

NATO se oficiálně postavila na stranu Ukrajiny. A vyslala varování Rusku
Foto: Repro ČT24
Popisek: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
reklama

Podle Jense Stoltenberga by mělo také dojít ze strany Moskvy k ukončení podpory proruských separatistů na Donbase. Stoltenberg svůj postoj, že NATO stojí za Ukrajinou, oznámil po schůzce s ukrajinským šéfem diplomacie Dmytrem Kulebou.

Jak Stoltenberg dodal, masivní soustředění ruských vojenských jednotek na hranicích s Ukrajinou a na Krymu je neopodstatněné, neodůvodnitelné a hluboce znepokojivé. 

V současné době dochází k prudkému zhoršení situace na východní Ukrajině, množí se také případy porušení příměří mezi proruskými separatisty a ukrajinskými ozbrojenými silami. O život přišlo několik ukrajinských vojáků.  

Šéf ukrajinské diplomacie pak Stoltenberga ujistil, že jeho země nechce válku s Ruskem. „Pokud by Moskva podnikla jakýkoli neuvážený krok nebo zahájila novou spirálu násilí, přijde ji to ve všech ohledech draho,“ nechal se však také slyšet Kuleba.

Závěrem se pak Stoltenberg vyjádřil také k aspiracím Ukrajiny na členství v NATO. Spojenci podle něj chtějí, aby Kyjev uspěl. „Je na třiceti spojencích v NATO, aby rozhodli, kdy bude Ukrajina připravena ke členství. Nikdo jiný nemá právo se pokoušet vměšovat nebo zasahovat do tohoto procesu,“ dodal vzkaz pro Moskvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…