NATO tvoří zločinci, co s tím, ptá se čtenář. Komunista Dolejš odpovídá

08.03.2015 6:38

Čtenář serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod označením apetr chtěl od komunistického poslance Jiřího Dolejše slyšet, co dělá KSČM pro to, aby Česko mohlo opustit podle jeho názoru zločineckou organizaci NATO. Nebyla by pro nás lepší neutralita, ptá se. Dalo by se to zařídit prostřednictvím referenda? Dolejš odpovídá, že případná neutralita s sebou nese jistá rizika.

NATO tvoří zločinci, co s tím, ptá se čtenář. Komunista Dolejš odpovídá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

KSČM se podle zákonodárce zase a znovu staví proti politice preventivních úderů, k nimž dochází za hranicemi členských států NATO. Vystoupit z NATO je ale poměrně složité, zdlouhavé a z krátkodobého hlediska je otázka, co by bylo dál s naší bezpečnosti.

Jednou z možností je společná obrana v rámci EU či OBSE

"Neutralita je sporné řešení bezpečnosti. Nejde ho jednostranně vyhlásit v jedné malé zemi. Musí být garantována těmi skutečně silnými. Pokud jde o NATO, tak KSČM skutečně je kritická vůči tomuto blokovému systému který tady zůstal z časů bipolarity. Máme za nepřijatelnou praxi NATO, která se podle doktríny  z roku 1999 odvolává na 'právo preventivních úderů' a působí i daleko za hranicemi členských zemí bez mandátu podle mezinárodního práva. Chatrná obhajoba násilného vměšování není o demokracii, ale o mocenských zájmech prosazovaných na cizím území," zdůrazňuje Dolejš.

 Na druhé straně, z dlouhodobého hlediska komunisté o opuštění Severoatlantické aliance usilují a rozhodně nemusí platit, že Česko a USA půjdou bok po boku na věčné časy. Musíme ale vědět, co dál, až z NATO vystoupíme. Jednou z možností je společná obrana v rámci EU či OBSE. Rozhodující podle Dolejše je, abychom nezůstali v bezpečnostním vakuu.

"Pro případné petice je ale asi aktuálnější nyní nastolovat kriticky téma fungování NATO, kritika takových jeho aspektů, vedoucích k eskalaci a militarizaci, protestovat proti případným cizím základnám na našem území, či obecněji proti zvyšování vojenské přítomnosti v našem regionu. Ani spojenecké závazky nebrání mít vlastní politickou linii vůči 'ofenzivním akcím' NATO, které se stávají ohnisky nových konfliktů a které nejsou v českém zájmu, jinak by šlo o vazalství," upozorňuje poslanec čtenáře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…