NSS začne řešit návrh na zrušení zásad rozvoje jižní Moravy

18.06.2012 11:20

Nejvyšší správní soud (NSS) se v úterý začne zabývat návrhem na zrušení Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. V klíčovém dokumentu jsou zaneseny trasy nejdůležitějších silničních koridorů na jihu Moravy, a to včetně plánovaných rychlostních silnic R43 a R52.

NSS začne řešit návrh na zrušení zásad rozvoje jižní Moravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Obsáhlý, více než stostránkový návrh podalo 13 obcí a 13 jednotlivých majitelů nemovitostí. Jednání zřejmě potrvá celý den. Není pravděpodobné, že soud v úterý rovnou vyhlásí rozhodnutí. 

Výhrady obcí i jednotlivců směřují proti obsahu dokumentu i proti okolnostem jeho schvalování. Klíčové námitky stojí na tvrzení, že kraj nedostatečně posoudil různé alternativní varianty a neřešil kumulativní vliv chystaných silničních staveb na životní prostředí a veřejné zdraví v jižní části brněnské aglomerace. Hluk a polétavý prach tam už nyní překračuje limity.

Jihomoravské zastupitelstvo schválilo územní plán loni v září. Představitelé kraje věří tomu, že připravená dokumentace před soudem obstojí. Návrh na zrušení zásad podepsalo město Modřice, dále například obce Bavory, Dolní Dunajovice, Moravany, Nebovidy a Ostopovice. Kritizují trasu silnice R52, která spojí Brno s rakouskými hranicemi, stejně jako koridor silnice R43 mezi Brnem a východními Čechami. Další výtky směřují proti takzvaným tangentám kolem Brna, což jsou dálniční spojky, které usnadní přejezdy mezi D1, D2, R52 a R43. Ze silničních staveb vadí navrhovatelům také silnice I/38 mezi hranicemi s Vysočinou a Znojmem a některé úseky R55 mezi Břeclavskem a Zlínským krajem. 

Navrhovatelé usilují o zrušení celých zásad územního rozvoje. Pouhé vyškrtnutí sporných projektů by podle nich nevyřešilo nic. V zásadách rozvoje by vznikla bílá místa. Kraj ale podle navrhovatelů potřebuje celistvou koncepci rozvoje dopravní infrastruktury. "Nemůže proto postačovat zrušení primárně napadených koridorů bez náhrady," stojí v návrhu.

OutStreamVideoPlayer

Úřad opomenul námitky a připomínky

Značná část výtek směřuje také proti způsobu projednávání a schvalování zásad. Krajský úřad se prý nevypořádal s námitkami a připomínkami obcí a jednotlivců. Stanoviska, která sloužila jako podklad při tvorbě zásad rozvoje, údajně nevycházela ze spolehlivě zjištěného stavu věci. Při veřejném projednávání se prý zástupce obcí a majitelé nemovitostí nemohli dostatečně vyjádřit. 

Svou pravomoc zasahovat do územně plánovací dokumentace využívá NSS poměrně často. Ze zásad územního rozvoje čtyř krajů postupně vyškrtl přísnou regulaci větrných elektráren. Opakovaně zasáhl také do zásad územního rozvoje Prahy, například kvůli koridoru vysokorychlostní železnice, pražskému okruhu nebo nové vzletové a přistávací dráze v Ruzyni. V roce 2009 soudci zrušili územní plán velkého územního celku Břeclavsko. Dosud se však nestalo, aby soud zneplatnil celé zásady rozvoje některého z krajů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…