NWR má souhlas věřitelů s kapitálovou restrukturalizací

29.08.2014 19:15

Majitel OKD sníží dluh. Věřitelé NWR totiž souhlasí s plánem na restrukturalizaci a zachránili tak společnost před insolvencí. Server Aktuálně.cz informuje, že majitel OKD tak může na základě souhlasu valné hromady a nyní i věřitelů vydat držitelům zajištěných dluhopisů 1,4 miliardy akcií v hodnotě 32 milionů eur, tedy v přepočtu 894 milionů korun.

NWR má souhlas věřitelů s kapitálovou restrukturalizací
Foto: Daniela Černá
Popisek: Protest horníků v Ostravě

Věřitelé těžařské společnosti New World Resources, jíž patří i černouhelné doly OKD, schválili plán kapitálové restrukturalizace. Ten má pomoci snížit dluh firmy ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur, tedy v přepočtu z 23,2 miliardy na 13,9 miliardy korun.

NWR potřebovala k realizaci záchranného plánu hlasy tří čtvrtin držitelů zajištěných i nezajištěných dluhopisů. Právě souhlas druhé skupiny byl prý v pátek rozhodující. Ještě minulý týden měla firma podporu jen 65 procent těchto věřitelů.

Majitel OKD tak může na základě souhlasu valné hromady a nyní i věřitelů vydat držitelům zajištěných dluhopisů 1,4 miliardy akcií v hodnotě 32 milionů eur, tedy v přepočtu 894 milionů korun. Cena za jednu akcii odpovídá v přepočtu 0,65 koruny.

Podle zjištění Aktuálně.cz ale společnost ještě nemá zcela vyhráno. „Jde zatím jen o naději na záchranu, ne o jistotu. Podmínkou bude, aby se zlepšily podmínky na trhu uhlí a aby do té doby NWR nepolevila v úsilí o další snižování nákladů na těžbu a dalších nákladů," říká ke schválenému restrukturalizačnímu plánu analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

Věřitelé zachránili těžební skupinu před insolvencí

Ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák říká, že prodej společnosti OKD není na pořadu dne. „OKD teď není na prodej, firma může fungovat i bez NWR,“ uvedl pro Aktuálně.cz Jonák.

Páteční rozhodnutí stálo zejména na držitelích nezajištěných dluhopisů, firma měla totiž ještě minulý týden souhlas pouze 65 procent z nich. Pokud by tato část věřitelů restrukturalizaci kapitálu neodsouhlasila, přistoupila by NWR k alternativnímu plánu. Společnost OKD a polské doly by získali zajištění věřitelé.

„Znamenalo by to vyčlenění těžařských aktiv do nějaké nové entity, která by byla zatížena zajištěným dluhem," vysvětluje analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Dodal, že rozhodnutím zachránili věřitelé těžební skupinu před insolvencí.

Firma NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR. Tu minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

21:13 „Nesouhlasím s politikou vlády“. Slovenský atentátník na policejním videu

Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula z Levic na krátkém videu, které zřejmě vzniklo po zat…