Na Babiše si brousí zuby ombudsmanka. Ta evropská

22.05.2019 19:20

Evropská ombudsmanka Emily O’Reilly bude vyšetřovat postup Evropské komise v kauze údajného střetu zájmů Andreje Babiše. Žádost na přezkoumání podal senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), který upozorňuje na netransparentnost v postupu Komise, zejména v případě nezveřejnění korespondence mezi českým premiérem a eurokomisařem Güntherem Oettingerem.

Na Babiše si brousí zuby ombudsmanka. Ta evropská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společné předvolební shromáždění proevropských stran, které pořádalo Pulse of Europe Czech Republic na Staroměstském náměstí

„Obdrželi jsme stížnost k rozhodnutí Evropské komise veřejně neposkytovat dokumenty týkající se údajného střetu zájmů v České republice. Danou stížnost jsme zkoumali a rozhodli se, že se danou věcí budeme dále zabývat,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz tisková mluvčí Evropského veřejného ochránce práv Honor Mahagony.

O situaci v tiskové zprávě informují také Piráti, jejichž senátor Lukáš Wagenknecht stížnost ombudsmance zaslal. „Samotné šetření se týká opakovaného zatajování důležitých dokumentů Evropské komise. Jde konkrétně o korespondenci komisaře Günthera Oettingera s českým premiérem Andrejem Babišem a dále zadání auditu na čerpání dotací premiérem ovládaných společností,“ píše se v tiskové zprávě Pirátů.

Wagenknecht upozorňuje, že netransparentnost v Evropské komisi pro tento případ mají na svědomí generální ředitel Marc Lemaitre a eurokomisař Oettinger. „Na mé konkrétní dotazy pan generální ředitel při své návštěvě na půdě Senátu neodpověděl. Ke zveřejnění všech informací ohledně šetření střetu zájmů pana Babiše přitom vyzval úředníky a politiky z Bruselu Evropský parlament. Povinnost poskytovat jim informace plyne z evropských předpisů,“ uvádí senátor Wagenknecht.

Mluvčí ombudsmanky upozornila, že toto vyšetřování se nebude zabývat výsledky šetření v kauze střetu zájmů, ale pouze transparentností ve zveřejňování informací v případu. „Naším dalším krokem bude zanalyzovat zmíněné postupy a posoudit, zda byla Evropská komise oprávněna odmítnout veřejný přístup požadovaných dokumentů,“ dodala Mahagony.

Evropský veřejný ochránce práv není součástí žádné vlády či jiné organizace a nezávisle prošetřuje možná pochybení institucí Evropské unie, ať už z vlastní iniciativy nebo na základě přijaté stížnosti.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…