Na Kavčích horách straší zlý duch TOP 09, smál se prezident Zeman. Zítra budou nejvíc exhibovat ti, kteří proti komunismu vůbec nebojovali, tuší

16. 11. 2017 22:36

Exkluzivní rozhovor generálního ředitele TV Barrandov s prezidentem České republiky Milošem Zemanem na žhavá témata, která rezonují ve společnosti: zdravotní stav hlavy státu, povolební „vyjednávačka“, plánovaná cesta do Ruska nebo také odkaz 17. listopadu. To vše v pravidelném pořadu „Týden s prezidentem“.

Na Kavčích horách straší zlý duch TOP 09, smál se prezident Zeman. Zítra budou nejvíc exhibovat ti, kteří proti komunismu vůbec nebojovali, tuší
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Diskuse začala neobvykle. Zdvořilým dotazem na pana prezidenta, jak se mu daří. „Mně dobře, jak vám?“ odpověděl s grácií pan prezident. Moderátor tím tak nepřímo otevřel často přetřásané téma zdravotního stavu hlavy státu. Prezident tyto spekulace médií bere jako kampaň. „Nic jiného nemůže být argumentem,“ uvažuje prezident a znovu připomíná, že jediné, co ho trápí, jsou bolavé nohy.   

Debata se tak kontinuálně přesunula ke schůzce hlavy státu s ČSSD. Povolební situaci v ČSSD přirovnává k tajemství výroby atomové bomby, které tkví v tom, že ji lze vyrobit. Tajemství politického subjektu pak vidí v tom, že se z politického propadliště může opět dostat na výsluní.

Co se týká současné situace na politickém „bojišti“, považuje šéf Hradu za zcela předčasné spekulovat o scénářích úřednické vlády. Připomíná tak, že ještě neproběhl ani první pokus o sestavení vlády. „Na prvním místě je ustavující schůze Poslanecké sněmovny, bez ní nemohu přijmout demisi Sobotkovy vlády, ani jmenovat vládu novou,“ vysvětluje postup prezident a připomíná, že v dolní komoře parlamentu se rýsuje podpora až 140 poslanců pro Radka Vondráčka na post předsedy sněmovny. „Pokládám to za velmi dobrý signál,“ komentuje prezident.

Dalším dílem „povolební skládačky“ bude jmenování premiéra a nové vlády. Mezitím předseda vlády musí předložit návrh na složení nové vládní garnitury. „Nebudu si zvát ministry, které již znám,“ uvedl ke známému kolečku setkávání se s navrženými kandidáty prezident. Pak má zákonodárné těleso 30 dnů na to rozhodnout o tom, zda vysloví vládě důvěru.

Neméně důležitým tématem čtvrteční debaty byla plánovaná návštěva v Rusku, kterou Miloš Zeman považuje za specifickou tím, že ho bude doprovázet největší podnikatelská delegace. „To svědčí o zájmu českých podnikatelů o rozvíjení vzájemných vztahů s Ruskem,“ připomíná prezident. „Jsem proti sankcím,“ podtrhl v diskusi s tím, že to zopakuje i svému ruskému protějšku. Současné Rusko tak vnímá jako rovnocenného hráče na mezinárodní scéně vůči Číně a USA.

Rozhovor by nebyl rozhodně kompletní, kdyby nezazněl komentář k zítřejšímu připomenutí odkazu 17. listopadu. „Vracet se k historii je vždycky užitečné,“ pronáší hlava státu, ale vykládat historii pokaždé jinak je už podle něho něco jiného.

Prezident se dále domnívá, že na demonstracích budou nejvíce exhibovat ti, kteří nikdy proti komunismu nebojovali. A na dotaz, co si myslí o lustračním zákonu, říká: „Zákon je přežilý,“ a odkazuje na to, že ve své době měl jistě svoji užitečnou roli.

Z minulosti se debata plynule přenáší do budoucnosti. Za jedno z největších nebezpečí prezident považuje, že se vlády ujmou lidé, kteří „to neumějí – tuneláři nebo korytáři“, varuje prezident. „Aktivní hlupák je vždy mnohem nebezpečnější,“ pokračuje.

Řeč přišla i na záměr zdanění církevních restitucí. „Je to věc, o které by se mělo diskutovat,“ podporuje záměr prezident. Podle něj bychom neměli zapomínat, že záměr zdanění se týká finanční části restitucí, nikoliv fyzických.

Otázka moderátora směřovala i k tématu nenávistných projevů na sociálních sítích k fotce „prvňáků“ z Teplic. „Nenávistné prostředí sociálních sítí znám na vlastní kůži,“ odpovídá klidně moderátorovi prezident. „Tihle ničemové dokážou jenom nadávat,“ říká s úsměvem. „Všude je občas koukol mezi pšenicí,“ pokračuje.    

Rasismus v Česku pak nepociťuje. „Kdybychom byli rasisté, tak bychom nepřijali vietnamskou komunitu přátelsky,“ oponuje Miloš Zeman. Pokud si někdo neváží Romů, je to podle něho tím, že nechtějí pracovat.

Závěrem přišla řeč i na setkání prezidenta s generálním ředitelem ČT. Důvodem je nevysílání tiskové konference například z ukončení návštěvy prezidenta v kraji. „Vede to k podezření, že zlý duch TOP 09 stále ještě straší na Kavčích horách,“ uvedl prezident.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

9:50 Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

Místopředseda zahraničního výboru Senátu za ODS Tomáš Jirsa se v dnešním Právu vyjádřil k Czexitu. P…