Na Sorose prasklo něco hodně ošklivého. Jde o porušení zákona

07.08.2017 7:11

Americký miliardář maďarského původu George Soros je známý tím, že prostřednictvím svých peněz ovlivňuje dění v mnoha zemích světa. WikiLeaks nyní tvrdí, že protizákonně podporoval i organizace, které se snaží v Irsku dosáhnout povolení potratů.

Na Sorose prasklo něco hodně ošklivého. Jde o porušení zákona
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros, sponzor politických neziskovek

Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že Sorosova Open Society Foundations poslala irské pobočce Amnesty International 162 000, Irish Family Planning Association (IFPA) 156 000 dolarů a na Abortion Rights Campaign (ARC) nejméně 29 000 dolarů. Podle serveru je zřejmé, že se Soros snažil podporou propotratových organizací dosáhnout změny zákona. Výše zmíněné organizace navíc přijetím peněz od Sorose porušily zákon.

Podle zákona z roku 1997 mají totiž irské organizace a subjekty zakázáno přijímat „zámořské“ finanční prostředky pro politické účely. Ačkoli samotný Soros vystupuje po celém světě jako ochránce demokracie a právního státu, v Irsku základy právního státu záměrně podkopával. Zákaz potratů je totiž součástí irské ústavy. Po odhalení podpory Sorosovými penězi započala speciální komise Ireland’s Standards in Public Office Commission (SIPO) zevrubné vyšetřování.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Nad závěry vyšetřování však nepanuje v irské společnosti zrovna názorový konsenzus. „Po vyšetřování byla přinucena vrátit peníze od Sorose jen ARC. Ostatní organizace uvedly, že jejich kampaň nebyla politická. To je přitom absurdní, když uvážíme, že chtějí změnit naši ústavu,“ podivuje se mluvčí Life Institute Niamh Ui Bhriain, podle které je Irsko příkladem, že i když zakážete potraty, můžete chránit život žen.

„Náš institut samozřejmě neví, kolik a komu Sorosova nadace v Irsku poslala peníze. Domníváme se však, že zveřejněná čísla budou jen špičkou ledovce. Irská média přitom zveřejněným informacím serveru WikiLeaks a samotnému vyšetřování komise SIPO nevěnovala vůbec žádnou pozornost. Kdyby poslal Soros peníze nám a dalším protipotratovým uskupením, psalo by se o tom mnoho týdnů. Jasné měření dvojím metrem,“ stěžuje si na nepřízeň liberálních médií Bhriainová.

Mínění veřejnosti se však ani pod vlivem stovek tisíc Sorosových dolarů příliš nemění. Při nedávném průzkumu deníku Irish Times se plných 67 % respondentů vyjádřilo pro neměnnost platných zákonů, které se týkají zákazu interrupce. Nicméně někteří z nich odpověděli ve smyslu, že by byli pro potrat v případě zdravotního ohrožení ženy, znásilnění či v případě poškození plodu, které může způsobit smrt.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…