Na Zemana i Klause se zapomene, vyřeší to příroda, říká režisér Marhoul. Bustu v Kapitolu jako Havel nebude mít ani jeden z nich

11.08.2019 11:46

Režisér, scenárista a herec Václav Marhoul  v pořadu Dvě minuty z Výzvy na serveru Seznamzprávy.cz promluvil o tom, jaký je český prezident Miloš Zeman autokrat, jak se svět v posledních čtyřech letech změnil, i o éře sociálních sítí, jež narušily sociální vazby. 

Na Zemana i Klause se zapomene, vyřeší to příroda, říká režisér Marhoul. Bustu v Kapitolu jako Havel nebude mít ani jeden z nich
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman
reklama

V úvodu Marhoul uvedl na pravou míru, jak vnímá voliče Miloše Zemana – neopovrhuje jimi, dokonce jim prý rozumí. Jen mu jejich volba přijde líto. „Ještě před třemi lety jsem se dokázal hádat s lidmi, kteří volili Miloše Zemana, teď si s nimi rád povídám, opravdu mě zajímá, proč ho volí,“ zmínil režisér, jenž se prý nikdy nesmíří s tím, jak si naše současná hlava státu počíná.

Poukázal třeba na to, že Zeman v lidech vyvolal panický strach z uprchlíků, i když tady skoro žádní nejsou. „Řada lidí je najednou schopna se dopouštět různých agresivních výpadů vůči nim na sociálních sítích,“ sdělil Marhoul.

Prezident Zeman však podle jeho slov lidem nabízí jednoduchá řešení, kterým lidé rozumějí. „Je dobrým rétorem. Ale když dnes posloucháte některé politiky, tak máte pocit, že je to ptydepe Václava Hlava, není jim absolutně rozumět, jen úředničina,“ posteskl si Marhoul.

V čem tedy vidí naději, jak z toho ven? V přírodních zákonech. „Všechno má svůj konec, i prezidentování pana Zemana. Troufám si tvrdit, že on bude hluboce zapomenut, stejně jako je Václav Klaus. Ani jeden se nedočká toho, aby měl bustu v americkém Kapitolu,“ míní Marhoul a připomíná bustu Václava Havla v Kapitolu v USA.

Zmínil také, jak je společnost měněna dobou sociálních sítí. „Éra sociálních sítí narušila sociální vazby. Stalo se něco, co obrátilo svět vzhůru nohama,“ všímá si Marhoul, podle nějž se lidé v takovém světě absolutně ztrácejí. „Nevyznají se v tom, co se kolem nich děje. A pak přijde nějaký člověk a řekne – je to takhle a takhle, je to jednoduché, prostě mi věřte, já to do zítřka vyřeším,“ popisuje režisér.

  • Původní zdroj ZDE

Za takové autokraty označuje Marhoul například Madura, Lukašenka, Orbána či Putina. „Je jím ale také prezident Miloš Zeman. To jsou lidi, kteří by nejraději sami ovládali svět. Oni vytvářejí podhoubí pro nenávist a intoleranci, svými slovy a chováním v lidech vzbuzují pocit, že oni také můžou být zlí, že se to může,“ podotýká.

„Na svého prezidenta budu hrdý, až pojedu do pouště, tam bude nomád na velbloudu a bude vědět, kdo je český prezident. To bude znamenat, že asi máme dobrého prezidenta,“ pravil Marhoul. A zmínil historku z jednoho natáčení v poušti, kde prý tamní nomádi znali tři lidi z Česka – Nedvěda, Poborského a Havla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…